Apple obniża prowizję w App Store, ale tylko wybranym

Apple obniża prowizję w App Store, ale tylko wybranym

App Store i Google Play są krytykowane za wysoką prowizję od sprzedaży pobieraną od deweloperów. W przypadku pierwszej platformy ów aspekt stał się nawet kością niezgody między Apple a Epic Games, w wyniku którego ze sklepu wyrzucono Fortnite za złamanie regulaminu. Najwyraźniej gigant z Cupertino przynajmniej po części wziął sobie do serca negatywne głosy, ponieważ podjął decyzję o obniżeniu dotychczasowej stawki, ale należy zaznaczyć, że akcja nie obejmuje wszystkich twórców oprogramowania. Jeżeli dany programista chce skorzystać oferty, to w jednym roku kalendarzowym jego zarobek nie może przekroczyć 1 miliona dolarów i w sytuacji, gdy ta kwota będzie wyższa wówczas zostanie od niego pobrana standardowa prowizja. Widzimy więc, że swoją ofertę amerykański producent kieruje do mniej bogatszej grupy odbiorców, która jeśli spełni wymogi może liczyć na obniżkę z dotychczasowych 30 procent do 15 procent.

Apple obniża wybranej grupie deweloperów prowizję do sprzedaży na App Store z 30 procent do 15 procent.

Apple obniża prowizję w App Store, ale tylko wybranym

Apple zresztą nie ukrywa, że celem nowego programu jest pomoc tym mniejszym twórcom, a nie dużym korporacjom pokroju Epic Games. Więcej szczegółów o akcji poznamy w przyszłym miesiącu, z kolei sam program ruszy 1 stycznia 2021 roku. Uczestnikiem mogą zostać zarówno aktywni wcześniej, jak i całkowicie nowi na platformie deweloperzy. Cóż propozycja Apple zapewne spotka się z aprobatą, lecz nie wszystkich szczególnie tych dużych graczy, którzy na zmniejszenie prowizji liczyć nie mogą. Nie zabraknie więc głosów, że firma powinna każdego traktować na równi. Warto wspomnieć, że usługi takie jak App Store czy Google Play zaliczają w tym roku dość dobry okres głównie dzięki pandemii COVID-19, na której korzysta większość przedstawicieli branży technologicznej oraz gamingowej.

Konsumenci coraz chętniej korzystają z aplikacji mobilnych i wydają więcej pieniędzy na oferowane przez nie mikrotransakcje. Pod względem ogólnych przychodów liderem jest App Store wyprzedzający konkurencyjnego Google Play Store, który za to pozostaje królem, jeśli chodzi o liczbę pobranych programów dostępnych na platformie. Zarobek Apple oraz Google w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł 29,3 miliardów dolarów (19 mld dolarów dla Apple i 10 mld dolarów dla Google). W porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku jest to o 23 procent więcej instalacji aplikacji oraz 32 procent więcej przychodów z usług cyfrowych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple obniża prowizję w App Store, ale tylko wybranym

 0