Apple ostatecznie uśmierca iPoda. To już koniec kultowego odtwarzacza muzyki

Apple ostatecznie uśmierca iPoda. To już koniec kultowego odtwarzacza muzyki

Apple ogłosiło, że ​​zaprzestaje produkcji iPoda Touch, ostatniego modelu w swojej ofercie przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Firma poinformowała, że będzie sprzedawać obecny Touch „do wyczerpania zapasów”, więc jeśli ktoś jeszcze miał ochotę na taki sprzęt, to musi się pośpieszyć. 

Wycofanie iPoda Touch oznacza koniec pewnej epoki. Jak podkreśla Apple, pierwszy iPod trafił na rynek „ponad 20 lat temu”. Oryginalny model wyposażony w FireWire działał tylko jako przenośny odtwarzacz muzyczny, a Apple produkowało modele, które były przeznaczone wyłącznie do słuchania dźwięku do 2017 roku, kiedy to wycofało modele iPod Nano i Shuffle. Chociaż iPod Touch został przyjęty przez niektórych entuzjastów iPoda jako nowy odtwarzacz do słuchania muzyki w klasycznej formie, to znalazł również zwolenników wśród osób, które szukały podobnych wrażeń do iPhone'a, ale tak naprawdę nie potrzebowały telefonu Apple.

Wycofanie iPoda Touch oznacza koniec pewnej epoki. Pierwszy iPod trafił na rynek ponad 20 lat temu.

Apple ostatecznie uśmierca iPoda. To już koniec kultowego odtwarzacza muzyki

Nie da się ukryć, że iPod Touch ma swoich fanów, ale jego wycofanie trudno uznać za zaskoczenie. Potrzeby użytkowników w ostatnich latach mocno się zmieniły i do słuchania muzyki z platform streamingowych nie potrzeba dedykowanego odtwarzacza, szczególnie gdy smartfon radzi sobie z tym zadaniem praktycznie równie dobrze (podobnie wygląda sytuacja z aparatami point-and-shoot). Tony Fadell, jeden z twórców oryginalnego iPoda, wspomniał w wywiadzie dla The Verge, że zespół iPoda wiedział, że iPhone może wyprzedzić odtwarzacze muzyczne. „Stało się dla nas bardzo jasne, że istnieje realne zagrożenie ze strony telefonów komórkowych” – powiedział. Choć Apple kończy z tworzeniem dedykowanych odtwarzaczy muzycznych, to twierdzi, że „duch iPoda żyje” we wszystkich jego urządzeniach, które odtwarzają muzykę, takich jak iPhone, iPad i HomePod Mini.

Chociaż iPod może wkrótce zniknąć z półek sklepowych, to sprzęt o tak kultowym statusie zapewne wciąż będzie obecny w pewnej formie. Prawdopodobnie nadal będziemy oglądać projekty modów iPodów od entuzjastów, które mają wywołać nostalgię za erą odtwarzaczy muzycznych. Zagorzali fani dedykowanych playerów będą zmuszeni przesiąść się na sprzęt konkurencji, choćby takich firm jak Sony i Fiio.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple ostatecznie uśmierca iPoda. To już koniec kultowego odtwarzacza muzyki

 0