Apple porzuca procesory Intela oraz architekturę x86 i przechodzi na ARM

Apple porzuca procesory Intela oraz architekturę x86 i przechodzi na ARM

To już trzeci raz, gdy Apple przeprowadza pełną migrację architektury. Firma dokonała przejścia z napędzających pierwsze Macintoshe układów Motoroli na  PowerPC w 1990 roku, skąd w 2007 roku przeniesiono się na układy Intela. Tym razem firma przejdzie na własne, wykonane na zamówienie procesory.  Apple ogłosi plany zamiany komputerów Mac z procesorów Intel na układy ARM podczas Worldwide Developers Conference (WWDC) 22 czerwca. Jak donosi Bloomberg, Apple planuje wprowadzić do 2021 roku komputery Mac z napędzane własnymi niestandardowymi układami 5 nm ARM  serii A. Aby zapewnić programistom wystarczającą ilość czasu na aktualizację aplikacji do pracy z nową architekturą, Apple ogłosi harmonogram migracji i zapewni narzędzia programistyczne, dzięki którym programiści mogą być przygotowani z wyprzedzeniem. Za produkcję nowych 5 nm układów będzie odpowiedzialne TSMC.

Malejący wzrost wydajności między generacjami i obawy związane z przyszłym harmonogramem Intela powodują, że Apple decyduje się na przejście na ARM do 2021 roku.

Źródła podają, że grupa projektantów układów Apple zdecydowała się odejść od Intela ze względu na malejący wzrost wydajności między generacjami. Co więcej, Apple uważa, że dostosowanie się do harmonogramu Intela, może być szkodliwe dla przyszłych komputerów Mac. Wczesne testy wydają się bardzo obiecujące. Według nowych informacji, układy oparte na architekturze ARM wykazały "znaczną poprawę" w stosunku do sprzętu Intela, szczególnie w odniesieniu do wydajności grafiki i aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Niestandardowe układy  Apple są podobno bardziej energooszczędne niż Intel, co może skutkować cieńszymi i lżejszymi laptopami z dłuższym czasem pracy na baterii.

Apple już od dłuższego czasu pracuje nad migracją. Firma planuje wypuścić conajmniej 3 procesory ARM dla komputerów Mac. Pierwszym z tych procesorów będzie 12-rdzeniowy układ 5 nm z ośmioma wysokowydajnymi rdzeniami o nazwie Firestorm i czterema energooszczędnymi rdzeniami Icestorm. Apple będzie korzystało z podobnej architektury co iPhone i iPad, która również wykorzystuje połączenie rdzeni o wysokiej wydajności i efektywności energetycznej. Stopniowo Apple dwukrotnie, a następnie czterokrotnie zwiększy liczbę rdzeni w procesorach serii A, w porównaniu z obecną ofertą Intela w komputerach Mac.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple porzuca procesory Intela oraz architekturę x86 i przechodzi na ARM

 0