Apple rozpoczęło prace nad układami M3 w ulepszonej 3-nanometrowej litografii. Kiedy zadebiutują?

Apple rozpoczęło prace nad układami M3 w ulepszonej 3-nanometrowej litografii. Kiedy zadebiutują?

Apple podobno rozpoczęło już prace nad następcą procesora M2. Nowa generacja autorskich jednostek giganta technologicznego z Cupertino ma wykorzystywać ulepszony 3-nanometrowy proces technologiczny TSMC. Optymistyczny wariant zakłada wprowadzenie procesorów już w drugiej połowie przyszłego roku. Nazwa kodowa dla M3 to ponoć Malma.

Najnowsze informacje udostępnione przez Commercial Times wskazują, że Apple rozpoczęło prace nad kolejną generacją procesorów dla komputerów Mac. Następca układu M2 ma ponoć nosić nazwę Malma. Nowy krzem będzie masowo produkowany w procesie N3E TSMC, czyli ulepszonej wersji 3-nanometrowej litografii. Podstawowa wersja, czyli N3 ma zapewniać wzrost wydajności rzędu 15% oraz zmniejszenie zużywanej mocy o 30% w stosunku do N5. Oznacza to, że po N3E możemy spodziewać się jeszcze lepszych osiągów. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, procesory M3 zostaną wprowadzone już w pierwszej połowie przyszłego roku. Możliwe jednak, że z uwagi na złożoność masowej produkcji chipów w litografii 3 nm, nowe modele od Apple zadebiutują dopiero w pierwszym kwartale 2024 roku.

Według Commercial Times, Apple rozpoczęło już prace projektowe nad kolejną generacją procesorów dla komputerów Mac. W najlepszym scenariuszu układy M3 zadebiutują w pierwszej połowie 2023 roku.

Apple MacBook

Wygląda na to, że pierwszymi jednostkami Apple, które wykorzystają litografię 3 nm będą A17 Bionic. Trafią one do iPhone'ów 15 z dopiskiem Pro. Podstawowy wariant M3 zobaczymy najpewniej w kolejnym wydaniu MacBooka Air. Krążą już nawet pogłoski, że ten model otrzyma powiększony ekran, co wpłynie na jego rozmiar oraz możliwości chłodzenia procesora.

To dość ciekawe, bowiem aktualnie najnowszy MacBook Air z chipem M2 nie dysponuje praktycznie żadnym radiatorem. Nie wiemy nic na temat samej specyfikacji M3, jednak bardzo możliwe, że Apple ponownie użyje czterech rdzeni wydajnościowych oraz czterech energooszczędnych. Niewykluczone także, iż harmonogram wdrożenia nowych układów zdąży się jeszcze przesunąć. Będziemy oczywiście aktualizować informacje na ten temat.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple rozpoczęło prace nad układami M3 w ulepszonej 3-nanometrowej litografii. Kiedy zadebiutują?

 0