Apple z przytupem zakończył 2021 rok na rynku smartfonów

Apple z przytupem zakończył 2021 rok na rynku smartfonów

Apple zaliczył mocną końcówkę 2021 roku, odpowiadając w czwartym kwartale za 22% dostaw smartfonów i wyprzedzając Samsunga, który zajął drugie miejsce. Podium zamyka Xiaomi.

Apple odpowiada za 22% światowych dostaw smartfonów w czwartym kwartale 2021 roku, dzięki silnemu popytowi na iPhone 13. Ogólne dostawy w rzeczonym okresie wzrosły o 1%, co nie jest zbyt dużą zmianą na plus, ale producenci zmagają się z problemami z łańcuchem dostaw czy kryzysem w segmencie półprzewodników. Samsung uplasował się na drugiej lokacie z 20% udziałem w rynku, spadając z czołowej pozycji z trzeciego kwartału. Xiaomi utrzymało trzecie miejsce z 12% udziałem. OPPO i Vivo uzupełniły pierwszą piątkę z odpowiednio 9% oraz 8% udziałami. "Apple zajmuje pierwsze miejsce w segmencie smartfonów po trzech kwartałach, dzięki znakomitym wynikom iPhone'a 13” - powiedział analityk Canalys, Sanyam Chaurasia.

Apple dostarczył najwięcej smartfonów w czwartym kwartale 2021 roku.

Apple z przytupem zakończył 2021 rok na rynku smartfonów

"Dodatkowo Apple odnotował bezprecedensowy sukces w Chinach. Wprawdzie sytuacja z łańcuchem dostaw wraca do normy, ale producent zmagał się w czwartym kwartale z niedoborem kluczowych komponentów i nie był w stanie wyprodukować wystarczającej liczby iPhone'ów, aby zaspokoić zapotrzebowanie" - dodał Chaurasia. Na kluczowych rynkach Apple utrzymał terminy dostaw, a na pozostałych były one dłuższe niż oczekiwano. Samsung z kolei nie spełnił założeń na 2021 rok. Według pierwotnych planów gigant chciał dostarczyć 300 milionów smartfonów na rynek, jednak rozdystrybuowano 200 milionów, a więc o 100 mln mniej. Spośród wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy 25 mln to modele z serii Galaxy S21.

Samsung zamierza w 2022 roku dostarczyć 334 mln smartfonów, z czego 285 wyprodukuje we własnych fabrykach. Xiaomi nie może za to narzekać na brak zainteresowania Xiaomi 12, który po wystartowaniu przedsprzedaży wzbudził ogromne zainteresowanie. W ciągu pierwszych pięciu minut od udostępnienia telefonów wygenerowały one 1,8 miliarda juanów (283 miliony dolarów) we wszystkich kanałach dystrybucji. Bije to rekord poprzedniej generacji Xiaomi Mi 11. Zobaczymy jakie statystyki wykręcą producenci w tym roku. Zapowiada się interesujący pojedynek między Apple, Samsungiem oraz Xiaomi.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple z przytupem zakończył 2021 rok na rynku smartfonów

 0