Apple zapłaci 335 mln zł na rozwój Korei Płd. i wsparcie klientów za nieuczciwe praktyki rynkowe

Apple zapłaci 335 mln zł na rozwój Korei Płd. i wsparcie klientów za nieuczciwe praktyki rynkowe

W 2016 roku Apple zostało oskarżone o nadużywanie dominującej pozycji rynkowej w Korei Południowej. Teraz, prawie pięć lat później, Apple Korea i rząd Korei Południowej zawarli porozumienie, w którym Apple musi wydać 100 miliardów KRW (około 335 mln zł) w tym kraju, aby pomóc małym firmom, edukacji i konsumentom. W sprawie antymonopolowej Apple został uznany za winnego zmuszania operatorów do zakupu minimalnej liczby urządzeń, dzielenia się kosztami napraw z Apple, a nawet płacenia za reklamy telewizyjne iPhone'ów. Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu poinformowała w środę, że zatwierdziła pakiet finansowy zasugerowany przez lokalną jednostkę Apple Inc. w celu zakończenia rzekomych nieuczciwych praktyk rynkowych w przeszłości.

Apple przyznało się do winy i zaproponowało w ramach zadośćuczynienia przekazanie (w przeliczeniu) 337 mln zł na wparcie klientów i rozwój Korei Południowej.

 


"To pierwszy raz, kiedy program naprawczy (mający na celu wyrównywanie nieuczciwych praktyk rynkowych) faktycznie zapewnia konsumentom bezpośrednie korzyści, takie jak rabaty na naprawy i gwarancje" - powiedziała przewodnicząca FTC Joh Sung-wook podczas potkania prasowego w Seulu.  "Komisja będzie dokładnie obserwować, czy Apple realizuje obiecane działania, aby wnieść wkład w krajowy ekosystem ICT". W czerwcu 2019 roku, wraz z eskalacją konfliktu, Apple zasugerowała zamknięcie sprawy dobrowolnym planem naprawczym.  Zgodnie z ustawą o regulowaniu monopoli i uczciwym handlu firmy, którym zarzuca się działania antymonopolowe, mogą przedstawić plan naprawczy. Jeżeli FTC uzna proponowane środki naprawcze za rozsądne, zamyka sprawę bez oceniania jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z ostatecznym planem, Apple Korea przeznaczy 40 miliardów wonów na budowę centrum badawczo-rozwojowego dla lokalnych małych firm z sektora produkcji telefonów komórkowych i 25 miliardów wonów na oferowanie konsumentom 10-procentowych rabatów na naprawy i gwarancje iPhone'a. Kolejne 25 miliardów wonów zostanie przeznaczone na utworzenie centrum edukacyjnego w celu szkolenia programistów ICT, a pozostałe 10 miliardów wonów zostanie przeznaczone na wspieranie edukacji cyfrowej w szkołach i obiektach publicznych. "Cieszymy się, że ten proces dobiegł końca i nie możemy się doczekać rozszerzenia i przyspieszenia naszych obecnych zobowiązań dzięki tym nowym inwestycjom, które przyniosą korzyści lokalnym dostawcom i producentom, małym firmom, przedsiębiorcom i edukacji” - powiedziało Apple w oświadczeniu. "Ten szeroki wachlarz inicjatyw wzmocni innowacje i możliwości gospodarcze w całej Korei. Z niecierpliwością czekamy na dalsze szczegóły dotyczące tych planów w nadchodzących miesiącach". Apple podkreśla również, że ich działalność w Korei w ostatnich latach przyczyniła się do wzrostu gospodarczego kraju, w tym do stworzenia ponad 325000 lokalnych miejsc pracy. Jeśli firma nie dotrzyma swoich obietnic, może spotkać się z karą egzekucyjną w wysokości 2 milionów wonów dziennie i anulowaniem programu korekty, poinformowali urzędnicy.
 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple zapłaci 335 mln zł na rozwój Korei Płd. i wsparcie klientów za nieuczciwe praktyki rynkowe

 0