Apple znajduje nowego sprzymierzeńca i dostawcę modemów 5G? To Huawei?

Apple znajduje nowego sprzymierzeńca i dostawcę modemów 5G? To Huawei?

Pod koniec ubiegłego roku Huawei było trzecią co do wielkości firmą na świecie zajmująca się smartfonami i czołowym dostawcą sprzętu sieciowego. Firma ta jest jednym z największych producentów i wiedzą to niemal wszyscy. Informacją mniej powszechną jest jednak fakt, że Huawei produkuje również własne chipy. Ich jednostka Hi-Sillicon zaprojektowała SoC Kirin 980, który jest sercem Huawei Mate 20 Pro oraz serii P30. Ten sam układ będzie również napędzał składany Huawei Mate X. O ile producent smartfonów sam projektuje swoje układy, to są one produkowane w fabrykach TSMC, które wykorzystuje również AMD i... Apple. Ostatnio pisaliśmy, że w chwili obecnej Apple jest uzależnione od Intela i och modemów XMM 8160 5G, które całkiem prawdopodobnie nie będą gotowe na czas, co mogłoby opóźnić premierę iPhone'ów w 2020 roku. Intel twierdzi, że nie ma powodu do niepokoju i wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem, jednak Apple straciło zaufanie i znalazło sobie wsparcie w dość nieoczekiwanym miejscu. Całkiem możliwe, że w nowych iPhone'ach zobaczymy modemy od Huawei.

Apple może zyskać nowe źródło modemów oraz przychylność Chińczyków, którzy po ataku Amerykanów na Huawei, masowo rozpoczęli bojkot iPhone'ów, a Huawei może zarobić ogromne pieniądze. Jest jeszcze jednak wielka niewiadoma w tej sprawie - reakcja Donalda Trumpa.

Według najnowszych informacji Huawei może rozważać sprzedaż swoich modemów 5G Balong 5000 do Apple. Jest to dość nietypowe działanie ze strony Huawei, które jeszcze niedawno podkreślało, że "Balong  stworzono dla wsparcia produktów Huawei z grupy smart, takich jak smartfony oraz IoT i jest to produkt na wyłączne potrzeby Huawei". Sytuacja jest dodatkowo dziwna, bo Chińczycy próbują przeskoczyć Apple i zająć drugie miejsce w rankingu czołowych producentów smartfonów na świecie jeszcze przed 2020 rokiem. Jak wiadomo Apple nie zwróci się ponownie do Qualcomm, a Samsung i MediaTek nie mają póki co swoich rozwiązań, które mogliby zaprezentować. Huawei może zmienić swoją politykę i wyrazić chęć sprzedaży swojej technologii do Cupertino, jednak nie wiadomo, czy Apple zdecyduje się na taki krok. Tony Blevins, zarządzający łańcuchem dostaw w Apple wyjaśnił, że firma próbuje znaleźć drugiego dostawcę modemów: "Bez obrazy dla Intela, jednak nie chcemy, żeby był on wyłącznym dostawcą modemów". 

iPhone 5G opóźniony? Apple wątpi w 5G od Intela i nerwowo szuka rozwiązania

Modemy Huawei Balong 5000 wspierają zarówno 5G mmWave, jak i 5G poniżej 6 GHz. Są również kompatybilne z 4G LTE, 3G i 2G. Co również ważne dla Apple, Huawei może dostarczyć swoje układu dużo szybciej niż Intel, co daje więcej czasu na testy iPhone'a 5G. Modemy Balong 5000 5G zadebiutują wraz z pierwszym urządzeniem Huawei, które będzie wspierać nową generację łączności bezprzewodowej. Najprawdopodobniej będzie to składany Mate X. Na porozumieniu skorzystałyby obie strony. Huawei mogłoby szerzej wykorzystywać swoje modemy, poza wyłącznie swoimi urządzeniami, co przyniosłoby ogromne zyski. Apple zyskałoby nowe źródło modemów oraz przychylność Chińczyków, którzy po ataku amerykanów na Huawei, masowo rozpoczęli bojkot iPhone'ów. Jest jeszcze jednak wielka niewiadoma w tej sprawie - reakcja Donalda Trumpa.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple znajduje nowego sprzymierzeńca i dostawcę modemów 5G? To Huawei?

 0