Apple zrobiło ogromny postęp. M2 Ultra jest tylko trochę słabszy od RTX-a 4080

Apple zrobiło ogromny postęp. M2 Ultra jest tylko trochę słabszy od RTX-a 4080

Apple prężnie rozwija swoje własne procesory ARM. Seria M2 doczekała się nowego układu z dopiskiem "Ultra". Według nowych informacji, chip ten wypadł tylko trochę gorzej od GeForce'a RTX 4080 w jednym z benchmarków. 

M2 Ultra to potężny kawałek krzemu

Apple już na dobre przesiadło się na własne chipy. Nic dziwnego, procesory z serii M oferują niskie zużycie energii, generują stosunkowo niewiele ciepła, a na dodatek są bardzo wydajne. Nowo zaprezentowany model, M2 Ultra, jest w stanie rywalizować z topowymi układami Intela oraz AMD dla komputerów stacjonarnych. Okazuje się także, iż nowy chip Apple posiada naprawdę potężne GPU.

Według nowych doniesień, M2 Ultra jest tylko trochę słabszy od GeForce'a RTX 4080, czyli drugiej najwydajniejszej karty graficznej NVIDII.

Apple M2 Ultra w Geekbench 6 Metal

Źródło: Geekbench

 
Apple M2 Ultra w Geekbench 6 Metal

Źródło: Geekbench

 

Dostrzeżona w Geekbench 6 wersja M2 Ultra posiada 128 GB zunifikowanej pamięci, 24-rdzeniowe CPU oraz 76-rdzeniowy układ graficzny. W benchmarku Metal, M2 Ultra zdobył aż 220 674 punktów. Dla porównania, jego poprzednik, M1 Ultra, uzyskał w tym samym teście tylko nieco ponad 150 000 punktów. Mówimy zatem o wzroście wydajności na poziomie około 46%. To wręcz gigantyczny skok. Głównym powodem jest fakt, iż M1 Ultra może być wyposażony w maksymalnie 64 rdzenie GPU, podczas gdy omawiany M2 Ultra dysponuje 76 rdzeniami.

M2 Ultra kontra RTX 4080

Według nowych doniesień, M2 Ultra jest tylko trochę słabszy od GeForce'a RTX 4080, czyli drugiej najwydajniejszej karty graficznej NVIDII dla graczy. W tym samym benchmarku, RTX 4080 uzyskał 245 808 punktów. Chipowi M2 Ultra brakuje zatem do tego wyniku tylko nieco ponad 10%.

Jest jednak pewien haczyk, ponieważ wciąż mówimy o teście z wykorzystaniem Metal, czyli API zaprojektowanego przez Apple. Krótko mówiąc, różnica między flagowym procesorem Apple, a GeForce'm RTX 4080 z pewnością będzie inna w zależności od samego benchmarku.

Geekbench w wersji szóstej skupia się na przedstawianiu wydajności w realnych zadaniach. Mimo to, osiągi zależą od naprawdę wielu czynników, jak chociażby sama aplikacja, która wykorzystuje moc obliczeniową sprzętu. Nie można jednak odbierać Apple tego, że M2 Ultra to naprawdę potężny chip.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple zrobiło ogromny postęp. M2 Ultra jest tylko trochę słabszy od RTX-a 4080

 0