Architektura ARM napędza najpotężniejszy superkomputer na świecie

Architektura ARM napędza najpotężniejszy superkomputer na świecie

Tego samego dnia, w którym Apple zapowiedziało przesiadkę na autorskie procesory ARM w komputerach Mac, Top500 ogłosiło nowy najpotężniejszy superkomputer na świecie, bazujący właśnie na architekturze ARM. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy system z procesorami ARM zadebiutował na pierwszym miejscu rankingu Top500. Co więcej, ten superkomputer znajduje się w Japonii, a nie Stanach Zjednoczonych lub Chinach, skąd pochodziły systemy, które zdominowały w ostatnich latach tę listę. Fugaku mieści się w Kobe i należy do RIKEN Center for Computational Science.

Top500 ogłosiło nowy najpotężniejszy superkomputer na świecie, bazujący na architekturze ARM - to japoński Fugaku.

Architektura ARM napędza najpotężniejszy superkomputer na świecie

Jego sercem jest 48-rdzeniowy SoC A64FX opracowany przez firmę Fujitsu. Superkomputer wykorzystuje 158976 takich układów współpracujących ze sobą, co w benchmarku przełożyło się na wynik 415,5 petaflopsów, a szczytowa moc obliczeniowa tego potwora wynosi 1 exaflop. Dla porównania, Summit w Oak Ridge National Lab w Tennessee, który wcześniej okupował pierwsze miejsce na liście, uzyskiwał wynik 148,8 petaflopsów, co oznacza, że Fugaku jest praktycznie 2,8 razy wydajniejszy od tego systemu. Fujitsu licencjonuje technologię na procesor od ARM, które z kolei należy do japońskiego operatora SoftBank. Koszt komputera to przeszło 1 mld USD i potrzeba było 6 lat na jego opracowanie i budowę. Zdaniem gazety The New York Times, naukowcy już korzystają z jego możliwości w badaniach nad koronawirusem. 

Apple przenosi komputery Mac na ARM. To już oficjalne

W ostatnich latach superkomputery oparte o architekturę x86 wykorzystywaną w procesorach Intela i AMD były najpowszechniejszym wyborem i dominowały ranking Top500. Jedynie cztery systemu obecne w tej chwili na liście bazują na technologii ARM. Co warto dodatkowo podkreślić w temacie Fugaku to fakt, że nie posiada on żadnych dedykowanych GPU, które pomogłyby w zastosowaniach z zakresu sztucznej inteligencji. Znając życie japoński superkomputer nie zagrzeje pierwszego miejsca zbyt długo. Cray Computing z pomocą AMD buduje już bowiem system o mocy obliczeniowej 1,5 exaflopa dla Departamentu Energii i Oak Ridge National Laboratory w USA. Cray przygotowuje również eksaskalowy system bazujący na procesorach Intela dla Argonne National Laboratory. Oba te superkomputery zadebiutować mają na rynku w przyszłym roku. Niemniej jednak Japończycy mogą cieszyć się obecnie z nie lada osiągnięcia i przerwania dominacji USA i Chin, które posiadają aż 340 superkomputerów na liście Top500.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Architektura ARM napędza najpotężniejszy superkomputer na świecie

 0