Architektury AMD Zen 4 i RDNA 3 mają zadebiutować pod koniec 2022 roku

Architektury AMD Zen 4 i RDNA 3 mają zadebiutować pod koniec 2022 roku

Procesory AMD Ryzen 7000 i karty graficzne Radeon 7000 zadebiutują w tym samym czasie? Wszystko na to wskazuje, a przynajmniej tak sugeruje na Twitterze @Broly_X1 (vegeta), który już wcześniej publikował przecieki z wewnętrznych harmonogramów AMD, więc uznać trzeba go za wiarygodne źródło w tym temacie. Tym razem twierdzi, że następna generacja architektur CPU i GPU Czerwonych trafić ma na rynek w tym samym okresie przyszłego roku. Na targach Computex AMD nie opublikowało nowej mapy drogowej, która potwierdzałaby harmonogram premier nadchodzących architektur CPU i GPU. Oficjalnie architektura Zen 4 oparta na 5 nm procesie technologicznym ma zadebiutować do końca 2022 roku, przynajmniej tak sugerują oficjalne plany producenta. 

Procesory AMD Ryzen 7000 i karty graficzne Radeon 7000 zadebiutują w tym samym czasie? Wszystko na to wskazuje...

AMD również nie skomentowało ostatnich plotek o układach Raphael bazujących na Zen 4. Ta nazwa kodowa jest związana z procesorami do komputerów stacjonarnych opartymi na gnieździe AM5, które podobno pojawią się w czwartym kwartale 2022 r. Przemówienie na Computex nie dostarczyło również aktualizacji harmonogramu wydawniczego architektury GPU. Niemniej Broly_X1 poprawnie przewidział prawie całe wystąpienie AMD na Computex, a w rzeczywistości wspomniał nawet o dzisiejszej premierze Radeona Pro, zanim zostało to oficjalnie potwierdzone. Oznacza to, że ma dostęp do naprawdę wiarygodnych źródeł zbliżonych do AMD. Tym razem uważa, że czwarty kwartał 2022 r. to czas, w którym powinniśmy zobaczyć zarówno procesory Zen 4, jak i karty graficzne RDNA 3. Dalej wyjaśnił, że prace projektowe nad RDNA 3 mają zostać zakończone jeszcze w tym roku.

AMD Raphael - procesory na Zen 4 przynieść mają 20% wzrost IPC. Nowe przecieki

@Broly_X1 spodziewa się również odświeżenia Zen 3 XT na początku 2022 roku, co prawdopodobnie wypełni pustkę przed przybyciem Raphaeli pod koniec przyszłego roku. Jeśli chodzi o GPU, nie ma jednak żadnych plotek o możliwym odświeżeniu, co może oznaczać, że Radeon RX 6000 pozostanie na rynku jeszcze przez co najmniej półtora roku. Tutaj AMD może mieć poważny problem, ponieważ NVIDIA regularnie dostarcza nowe grafiki z rodziny Ampere, które jednak oferują przewagę nad ostatnimi Radeonami i bez przeskoku na nową architekturę raczej nie ulegnie to zmianie. W międzyczasie zaś, choć CPU AMD zwiększają swoje udziały w rynku, to GPU zaliczają spadek, przynajmniej wśród użytkowników platformy Steam. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Architektury AMD Zen 4 i RDNA 3 mają zadebiutować pod koniec 2022 roku

 0