ARM chce rywalizować z AMD i Intelem

ARM chce rywalizować z AMD i Intelem

Procesory ARM do tej pory skupiały się przede wszystkim na aspekcie energooszczędności. Dlatego znalazły zastosowanie w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Teraz ARM chce rywalizować z AMD i Intelem także pod kątem wydajności.

Procesory ARM są wykorzystywane przede wszystkim we wszelkiej maści urządzeniach mobilnych. Wynika to głównie z ich niskiego poboru energii. Z tego samego powodu Intel nie podbił rynku smartfonów i tabletów, bo jego układy nie były w stanie pod tym względem konkurować z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Teraz ARM chce powalczyć z Intelem i AMD także na ich podwórku. Nowe rozwiązania mają sprawić, że architektura ARM stanie się dużo wydajniejsza. Wynika to z większego zapotrzebowania na moc obliczeniową w takich zastosowaniach, jak chociażby Wirtualna Rzeczywistość lub uczenie maszynowe. Wszystkie nowe rozwiązania zostały ukryte pod nazwą DynamiIQ i mają znacząco usprawnić działanie procesorów ARM. Tak przynajmniej wynika z obietnic.

ARM chce konkurować pod względem wydajności z AMD i Intelem

ARM DynamIQ

Najważniejsza zmiana będzie dotyczyć liczby rdzeni. Do tej pory procesory ARM Cortex składały się z klastrów po maksymalnie 4 jednostki każdy. Nowa generacja pozwoli na umieszczenie nawet 8 rdzeni w jednym klastrze. Dzięki temu układ mobilny może składać się z 16 jednostek. Co więcej, nadal możliwe będzie mieszanie ich rodzajów, znane jako big.LITTLE. Oznacza to, że – w teorii - 8 rdzeni będzie mogło mieć większą wydajność, a kolejne 8 odpowiadać za mniej wymagające obliczenia. Poza tym ARM obiecuje, że w ciągu 3-5 lat o około 50 razy zostanie zwiększona wydajność układów w rozwiązaniach związanych z zagadnieniem sztucznej inteligencji. ARM zapowiada także wiele zmian w samej architekturze, które finalnie mają pozwolić na konkurowanie z układami Intela i AMD, np. w serwerach oraz superkomputerach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM chce rywalizować z AMD i Intelem

 0