ARM podobno tworzy własny chip. Firma chce pokazać, na co stać jej technologię

ARM podobno tworzy własny chip. Firma chce pokazać, na co stać jej technologię

ARM podobno buduje własny chip. Jak podaje Financial Times, firma zleciła swojemu nowo utworzonemu zespołowi „inżynierii rozwiązań”, kierowanemu przez byłego dyrektora Qualcomm i projektanta Snapdragona, Kevorka Kechichiana, wyprodukowanie układu, który zaprezentować ma możliwości ich technologii. Oczywistym celem ARM jest przyciągnięcie nowych klientów przed długo oczekiwaną pierwszą ofertą publiczną, która ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Zaawansowany projekt

Financial Times donosi, że firma rozpoczęła prace nad prototypem około pół roku temu. Wiele branżowych źródeł potwierdziło, że projekt jest „bardziej zaawansowany” niż jakikolwiek półprzewodnik szykowany przez ARM w przeszłości. Fakt, że liczne źródła spoza ARM rozmawiały z The Times o wewnętrznym chipie tej firmy, sugeruje, że prototyp jest czymś w rodzaju tajemnicy poliszynela w branży.

Oczywistym celem ARM jest przyciągnięcie nowych klientów przed długo oczekiwaną pierwszą ofertą publiczną.

ARM podobno tworzy własny chip, by pokazać na co stać jego technologię

ARM odmówiło komentarza w tej sprawie. Według The Times firma nie planuje sprzedawać ani udzielać licencji na projekt prototypu innym firmom. Trudno się dziwić, bo gdyby ARM postąpił inaczej, byłoby to niezgodne ze strategią firmy. Jej model biznesowy opiera się bowiem na udzielaniu licencji na autorską architekturę innym firmom, a nie sprzedaży im gotowych układów. Ponad 500 firm, w tym Apple, MediaTek i Qualcomm, stosuje komponenty zaprojektowane na bazie technologii ARM w swoich produktach.

ARM spróbuje swoich sił na rynku PC?

Istnieją części rynku, w których ARM może spróbować swoich sił. Na przykład w przypadku komputerów PC komponenty ARM wciąż są rzadko spotykane (poza najnowszymi komputerami Mac od Apple). Jak zauważa The Times, firma w zeszłym tygodniu ostrzegła inwestorów przed ryzykiem „znacznej koncentracji” dla jej działalności. W 2022 roku 20 najważniejszych klientów ARM odpowiadało za 86 proc. przychodów. „Utrata niewielkiej liczby kluczowych klientów może znacząco wpłynąć na rozwój grupy” — powiedziała analitykom firma.

Projekt mógłby być korzystny dla konsumentów, którzy praktycznie zawsze korzystają na większej konkurencji na rynku. Zespół inżynierów ds. gotowych rozwiązań ARM pracuje również nad poprawą wydajności i bezpieczeństwa projektów firmy. Ta praca prawdopodobnie przeniesie się na urządzenia, z których korzystamy na co dzień.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM podobno tworzy własny chip. Firma chce pokazać, na co stać jej technologię

 0