ARM zapowiada w pełni 64-bitowe CPU. Firma porzuca wsparcie dla 32 bitów

ARM zapowiada w pełni 64-bitowe CPU. Firma porzuca wsparcie dla 32 bitów

ARM zapowiedziało, że pracuje nad nad nową generacją 64-bitowych CPU, które odmienić mają dynamikę rynku w zakresie bezpieczeństwa i wydajności, oferując 30% poprawę osiągów względem obecnych układów. Tym samym firma porzuca też wsparcie dla 32 bitów. Paul Williamson, wiceprezes firmy, ujawnił, że nazwy kodowe nowych procesorów to Makalu i Matterhorn, te będą o 30% wydajniejsze w rzeczywistych scenariuszach względem obecnie stosowanych Cortex-A78, które zaprojektowano z myślą o topowych smartfonach i wsparciu dla wielu formatów urządzeń. ARM podkreśla, że obecne układy mobilne posiadają pewne ograniczenia wynikające ze zwiększania się zapotrzebowania na zlokalizowaną moc obliczeniową. Stąd też zdecydowano się na w pełni 64-bitowe SoC, które rozwiązać mają ten problem.

Makalu i Matterhorn będą o 30% wydajniejsze w rzeczywistych scenariuszach względem obecnie stosowanych Cortex-A78.

Bardzo dużą rolę odgrywać będzie tu ich efektywność, ponieważ 64-bitowe systemy przeważnie są efektywniejsze i bardziej responsywne od tych opartych o 32-bitową architekturę. Dlatego też są kluczowe, jeśli chodzi o intensywne procesorowo zadania, takie jak z zakresu sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości czy wymagających gier. Przejście na 64-bitową architekturę ARM dla urządzeń mobilnych realizowane ma być do 2023 roku. Google dla przykładu już od sierpnia zeszłego roku wymaga, by nowe aplikacje w sklepie Google Play posiadały 64-bitową kompatybilność. ARM zapowiedziało także, że nowa generacja Total Compute i CPU Matterhorn otrzymają funkcję zapobiegania exploitom, która nazwana została Memory Tagging Extension (MTE). Ta zabezpieczać ma podsystem pamięci przez szybsze wykrywanie zagrożeń i usprawnione protokoły ochronne.        

Dipti Vachani, starszy wiceprezes w ARM, zapowiedział także nową współpracę z Microsoftem. Brytyjskie przedsiębiorstwo zdecydowało się na wsparcie ze strony giganta z Redmond w celu usprawnienia procesu transferu danych z maszynowych sensorów do chmury Microsoftu, która wykorzystywana jest do analizy. Dotychczas występowały spore problemy z tym procesem, ale ARM pracuje nad wyeliminowaniem opóźnień. Dipti Vachani zapewnił także, że jego firma jest zdeterminowana, by rozwiązać problem za pomocą sztucznej inteligencji. Przypominamy, że ARM zostanie wkrótce przejęte przez NVIDIĘ, która postanowiła wykupić producenta układów mobilnych za kwotę 40 mld USD. Transakcja jest analizowana przez urzędy antymonopolowe (wciąż może zostać zablokowana) i jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie sfinalizowana w ciągu 18 miesięcy.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM zapowiada w pełni 64-bitowe CPU. Firma porzuca wsparcie dla 32 bitów

 0