ASRock Blazing M.2 Gen 5 to aktywny cooler dla dysków SSD PCIe Gen 5

ASRock Blazing M.2 Gen 5 to aktywny cooler dla dysków SSD PCIe Gen 5

Nowy cooler Blazing M.2 Gen 5 od ASRock to aktywne chłodzenie przeznaczone dla dysków SSD PCIe Gen 5 i jest kompatybilny z płytami głównymi AM5 i LGA1700 z gniazdami Gen 5 M.2 od tego producenta. Dostępna jest również edycja specjalna dla serii XB650E Taichi.

Cooler składający się z masywnego radiatora i wentylatora występuje w kilku różnych wersjach, a ASRock opublikowało przewodnik pokazujący, który wariant najlepiej pasuje do konkretnej płyty głównej. Wszystko wskazuje więc na to, że wchodzimy w erę dysków, które wymagać będą aktywnego chłodzenia co rodzi pewne obawy, przede wszystkim o hałas generowany przez niewielki wentylator pracujący na wysokich obrotach, ale także o rozmiar takiego rozwiązania, który może sprawiać kłopoty w aranżacji wnętrza naszego PC.  

Nowy cooler Blazing M.2 Gen 5 od ASRock to aktywne chłodzenie przeznaczone dla dysków SSD PCIe Gen 5.

ASRock Blazing M.2 Gen 5

Powodem stosowania takiego coolera są oczywiście bardzo wysokie prędkości oferowane przez dyski SSD PCIe Gen 5, gdzie wartości dla odczytu sekwencyjnego przekraczające 10 GB/s zdają się normą. Spodziewamy się praktycznie dwukrotnego wzrost w stosunku obecnie królujących nośników SSD PCIe Gen 4.

Radiatory ASRock Blazing M.2 Gen 5 mają około 5 cm wysokości, są wykonane z aluminium i wyposażone w mały wentylator 30 mm zapewniający przepływ powietrza do 4,92 CFM. Są one rozszerzeniem coolerów dołączanych do płyt głównych ASRock od końca zeszłego roku i sprzedawane osobno w cenie około 30 USD, oferując wydajne chłodzenie SSD i minimalizując throttling termiczny, a przynajmniej tak zapewnia producent.

ASRock Blazing M.2 Gen 5

Za sprawą rozmiarów nowoczesnych graficznych, umieszczenie coolera o wysokości 5 cm w slocie M.2 bez wątpienia będzie problemem w przypadku niektórych zestawów i trzeba mieć to na uwadze w etapie planowania. Ponieważ wygląda na to, że coraz szybsze dyski PCIe Gen5 będą wymagały radiatorów, aby działały z optymalną prędkością, być może zobaczymy również przeprojektowane płyty główne, gdzie producenci wezmą to pod uwagę. 

Hassan Mujtaba z Wccftech, który otrzymał prototypową wersję radiatora wentylatora ASRock Blazing M.2 Gen 5, zauważa, że wentylator rzeczywiście jest słyszalny (wspomina i charakterystycznym bzyczeniu). Zobaczymy, jak będzie wyglądać to w finalnej wersji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock Blazing M.2 Gen 5 to aktywny cooler dla dysków SSD PCIe Gen 5

 0