ASRock Blazing Quad M.2 to karta rozszerzeń, która pozowla zainstalować cztery superwydajne SSD

ASRock Blazing Quad M.2 to karta rozszerzeń, która pozowla zainstalować cztery superwydajne SSD

ASRock zaprezentowało kartę rozszerzeń (AIC), która pozwala na użycie do czterech dysków SSD PCIe 5.0 na płycie głównej. Karta nazywa się Blazing Quad M.2, co oddawać ma jej wydajność.

ASRock od dłuższego czasu tworzy tego typu karty rozszerzeń dla dysków SSD w standardzie M.2. Poprzednie modele to Ultra Quad M.2 dla dysków SSD PCIe 3.0 oraz Hyper Quad M.2 dla nośników PCIe 4.0. Tym razem firma idzie krok dalej, ponieważ Blazing Quad M.2 obsługuje interfejs PCIe 5.0 i w związku z tym ASRock musiał dokonać kilku zmian w ramach AIC.

Blazing Quad M.2 obsługuje interfejs PCIe 5.0 i w związku z tym ASRock musiał dokonać kilku zmian w ramach AIC.

Blazing Quad M.2

Tym samym Blazing Quad M.2 jest największą kartą rozszerzeń M.2 wyprodukowaną do tej pory przez ASRock. Chociaż producent nadal oferuje jednoslotową konstrukcję, to ta jest o 13% większa niż poprzednie AIC. Wygląda na to, że ta zmiana praktykowana była potrzebą wydajniejszego chłodzenia, w tym większych wentylatorów. 

Blazing Quad M.2

Kartę Blazing Quad M.2 instaluje się w gnieździe rozszerzeń PCIe 5.0 x16. Pod maską kryją się cztery gniazda PCIe 5.0 x4 M.2 na dyski SSD o maksymalnej długości do 110 mm. ASRock tłumaczy, że zainstalował gniazda M.2 pod kątem 45 stopni, aby skrócić ścieżki sygnału, zmaksymalizować wydajność i poprawić integralność sygnału.

Blazing Quad M.2

Podobnie jak jej poprzednicy, Blazing Quad M.2 wymaga zewnętrznego zasilania, ponieważ nie może uzyskać całej potrzebnej mocy z gniazda rozszerzeń. W rezultacie AIC wykorzystuje to samo 6-pinowe złącze zasilania PCIe, co inne AIC od ASRock. Niestety oznacza to dwa dodatkowe kable w naszej obudowie. ASRock zastosowało również cztery diody LED statusu, dzięki czemu użytkownicy mogą monitorować stan odczytu lub zapisu każdego dysku SSD.

Blazing Quad M.2

ASRock dokłada kartę Blazing Quad M.2 do płyty głównej W790 WS dla procesorów Intel Xeon W (Sapphire Rapids). AIC jest też dostępny jako samodzielne akcesorium, ale nie globalnie. Co więcej, ceny i dostępność karty Blazing Quad M.2 jak na razie są tajemnicą, więc należy wypatrywać komunikatów regionalnych oddziałów producenta.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock Blazing Quad M.2 to karta rozszerzeń, która pozowla zainstalować cztery superwydajne SSD

 0