ASRock chwali się „prawdziwymi” rekordami świata OC. Przytyk do Gigabyte

ASRock chwali się „prawdziwymi” rekordami świata OC. Przytyk do Gigabyte

Intel w zeszłym tygodniu wprowadził na rynek swoje najnowsze procesory do komputerów stacjonarnych 12. generacji (Alder Lake-S), a flagowe modele Core i9-12900K i i9-12900KF już pokazują swój potencjał w rękach entuzjastów overclockingu (OC). 

Nowy flagowiec Intela wykorzystywany jest do bicia kolejnych rekordów i jest to również szansa dla różnych producentów płyt głównych, aby pochwalić się własnymi umiejętnościami w zakresie OC, ale co ważniejsze, aby pokazać moc płyt z gniazdem LGA1700, dzięki którym osiągane są te wyniki. Jednym z takich producentów jest ASRock, które ogłosiło, że jego płyta Z690 AQUA OC (ta jest jedną z modeli premium Z690) pobiła wiele światowych rekordów. Zostały one zamieszczone na stronie HWBOT. 

ASRock ogłosiło, że jego płyta Z690 AQUA OC pobiła wiele światowych rekordów. Zostały one zamieszczone na stronie HWBOT. 

ASRock chwali się „prawdziwymi” rekordami świata OC. Przytyk do Gigabyte

Nowe rekordy:

  • Geekbech4 Single Core (16xCPU) - nowy rekord: 11808 punktów.
  • CINEBENCH - 2003 (8xCPU) - nowy rekord: 11296 CB.
  • Geekbech3 Single Core (8xCPU) - nowy rekord: 11134 punktów.
  • Geekbech4 Single Core (8xCPU) - nowy rekord: 12651 punktów.
  • PiFast (8xCPU) - nowy rekord: 7 s 980 ms.

ASRock podkreśla w komunikacie prasowym, że jego płyta główna została wykorzystana do pobicia „prawdziwych” rekordów świata, co jest oczywiście pstryczkiem w nos rodzimego rywala, czyli Gigabyte. Ten drugi producent ostatnio ponownie wzbudził bowiem kontrowersje rzekomym fałszowaniem swoich wyników. Firma ogłosiła 3 listopada, że ​​udało jej się podkręcić Core i9-12900K do rekordowych 8 GHz, a pamięci Kingston DDR5 do 8670 MT/s na płycie głównej Z690 AORUS TACHYON. Jednak twórca walidatora CPU-Z, niejaki @d0cTB, powiedział, że rekord został sfałszowany, prawdopodobnie przy pomocy jakiegoś niepewnego raportu CPU-Z z powodu błędu pętli fazowej (PLL). Uznani specjaliści od OC podkreślają, że w uczciwych warunkach limit OC dla Core i9-12900K oscyluje obecnie w okolicach 7,5 GHz.

Gigabyte idzie jednak w zaparte jednak i zaprzecza tym oskarżeniom. Firma twierdzi, że rekord 8 GHz został osiągnięty uczciwie i przeszła test CPU-Z Validator przy użyciu nowszego, rzekomo załatanego mikrokodu Intel 0x13. Również w przeciwieństwie do ostatniego razu, opublikowała link do strony CPU-Z Validator.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock chwali się „prawdziwymi” rekordami świata OC. Przytyk do Gigabyte

 0