Gwałtownie spada popyt na budżetowe procesory do laptopów. To najgorszy kwartał w historii

Gwałtownie spada popyt na budżetowe procesory do laptopów. To najgorszy kwartał w historii

Popyt na laptopy do pracy i nauki gwałtownie wzrósł w okresie pandemii, kiedy zamykano szkoły i biura, a klienci z konieczności rzucili się na tanie laptopy takie jak Chromebooki. Powrót do normalności powoduje jednak, że trend ten całkowicie się odwrócił i obserwujemy teraz tak samo gwałtowny spadek zainteresowania tego typu urządzeniami. Analitycy są jednak zdziwieni aż tak nagłym zwrotem sytuacji.

Firma Mercury Research poinformowała, że ​​branża komputerów PC właśnie doświadczyła największego spadku sprzedaży procesorów do laptopów kwartał do kwartału. Dostawy spadły o ponad 18 milionów sztuk w trzecim kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem. Spadek popytu widoczny jest najbardziej w przypadki tańszych układów, takich jak  procesory Intel Celeron i AMD Athlon. Prezes Mercury Research, Dean McCarron, opisał ten scenariusz jako najgorszy kwartalny spadek liczby procesorów mobilnych w historii rynku procesorów do komputerów PC.

Spadek zapotrzebowania na tańsze laptopy jest tak gwałtowny, że prezes Mercury Research nazywa to najgorszym kwartalnym spadkiem iczby procesorów mobilnych w historii rynku.

McCarron powiedział, że malejące dostawy procesorów klasy podstawowej nie mają związku z trwającym globalnym niedoborem chipów. Zamiast tego wskazał na zmniejszenie popytu na laptopy klasy podstawowej, takie jak Chromebooki od Google.  McCarron powiedział magazynowi PCMag, że spodziewano się spadków, ale powrót do wolumenów sprzed Covid okazał się natychmiastowy, zamiast spodziewanego stopniowego spadku.

Ustalenia Mercury są zgodne z tym, co inna firma analityczna ujawniła na początku tego tygodnia.  Canalys donosi, że dostawy Chromebooków spadły o 52 procent kwartał do kwartału i 37 procent rok do roku, do 5,8 miliona sztuk w trzecim kwartale. Sprzedaż tabletów również spadła o 15 procent w ostatnim kwartale, do 37,7 mln sztuk.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gwałtownie spada popyt na budżetowe procesory do laptopów. To najgorszy kwartał w historii

 0