ASRock kpi z Intela. Płyty bez "Z" z opcją OC zablokowanych Comet Lake-S

ASRock kpi z Intela. Płyty bez "Z" z opcją OC zablokowanych Comet Lake-S

Niedawno pisaliśmy o nietypowej konstrukcji - płycie głównej Maxsun B460 iCraft Gaming Endless zbudowanej w oparciu o chipset B460, która według podejrzeń ma oferować podkręcanie procesorów Intel Comet Lake-S. Czemu to takie nietypowe? Bo Intel jak dotąd blokował możliwość zmieniania zegarów na płytach innych, niż z najwyższej serii Z. Niestety dla użytkowników, płyty Z są zwykle najdroższe i poza zasięgiem przeciętnego użytkownika. Myśleliśmy, że to sam Intel zrewidował swoją  postawę dotyczącą podkręcania, co mogło być widoczne w możliwościach płytach głównych z serii 400 dla procesorów Comet Lake-S 10. generacji. Mogliśmy być jednak w błędzie i to wcale nie jest inwencja Intela.

ASRock ponownie pokazuje, że słowa Intela wcale nie są ostateczne. Nie można podkręcać procesorów bez "K" na płytach innych bez "Z"? No to już można...

W sieci pojawiło się zdjęcie z nadchodzącej prezentacji płyty głównej ASRock z chipsetem Intel 400, które pokazuje, że producent ten opracowała nową technologię, która przyniesie przetaktowanie płyt głównych innych niż z serii Z (B460 / H470). Jest to kolejny raz kiedy ASRock staje w opozycji do Intela i oferuje coś, co "niebiescy" uważają za niemożliwe, lub po prostu blokują.  Technologia ma rzekomo zwiększyć TDP procesora do maksymalnej wartości PL1, co w rezultacie zwiększyłoby częstotliwość procesora. Slajd ujawnia, że ​​procesory TDP 65 W będą działać tak, jakby były skonfigurowane na 125 W. 

Opracowana technologia nosi nazwę BASE Frequency Boost (BSB) i pozwala zwiększyć wydajność procesorów Intel Comet Lake-S z zablokowanym mnożnikiem. Serie inne niż "K" są oficjalnie "zablokowanymi" procesorami i nie umożliwiają zmiany zegarów, dlatego technologia ta może przynieść drastyczną zmianę w podejściu Intela co do pozycjonowania produktu. Funkcja BASE Frequency Boost działa na procesorach wyposażonych w technologię Turbo Boost, czyli w przypadku Core i9, Core i7, Core i5 i Core i3. Intel nie potwierdził możliwości podkręcania procesorów innych niż K na oficjalnych slajdach. Trzeba pamiętać, że BSB nie daje możliwości OC jak odblokowany mnożnik. Uzyskane wartości będą wyższe niż bazowe taktowanie, ale niższe od boost. Warto zauważyć, że AMD pozwala na podkręcanie procesorów na swoich płytach głównych B450, co dotyczy wszystkich procesorów z serii Ryzen 3000.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock kpi z Intela. Płyty bez "Z" z opcją OC zablokowanych Comet Lake-S

 0