ASRock ma ciekawy pomysł. Karta rozszerzeń zmieni płytę główną z niższej półki w wyższy model

ASRock ma ciekawy pomysł. Karta rozszerzeń zmieni płytę główną z niższej półki w wyższy model

Level1Techs zaprezentowało niezwykle ciekawą funkcję dedykowaną wybranym płytom głównym od ASRock. Mowa tu o specjalnej karcie rozszerzeń, która zmienia model B650 w X670. 

Redakcja otrzymała specjalną edycję płyty głównej B650 LiveMixer z dodatkową kartą rozszerzeń „X670 XPANSION KIT”. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że ta wersja płyty głównej nie jest w sprzedaży, podobnie jak karta rozszerzeń, która w praktyce dodaje dodatkowy chipset do płyty głównej. Jak wiemy, płyty główne AMD X670 wykorzystują dwa chipsety Promontory21, podczas gdy seria B650 ma tylko jeden. Dlatego dodając dodatkowy chipset bezpośrednio do karty rozszerzeń, płyta zapewnia funkcjonalność zbliżoną do pełnoprawnej płyty X670.

Level1Techs zaprezentowało niezwykle ciekawą funkcję dedykowaną wybranym płytom głównym od ASRock.

Płyta główna oferuje dwa gniazda PCIe x4 NVME M.2, trzy porty USB Type-A, jedno USB Type-C (10 Gb) i dwa złącza SATA, a na koniec zostawiliśmy najlepsze, czyli 10-gigabitowy Ethernet (płyta oferuje 2,5-gigabitowy interfejs bez karty rozszerzeń).

Co ważne, ta karta rozszerzeń działa tylko z niektórymi płytami głównymi ASRock i nie opiera się tylko na złączu PCIe, ale wymaga specjalnego połączenia linii sterującej. Tym samym, nie dość, że nie można jej kupić, to jeszcze potrzebuje specjalnego typu płyty głównej. Taka płyta główna została dostarczona do redakcji Level1Techs i wydaje się, że działa na niej zmodyfikowany BIOS.

Pomysł ASRock wydaje się naprawdę ciekawy, ale wygląda na to, że na razie firma dopiero bada grunt. Gdyby coś takiego w końcu trafiło na rynek, to użytkownicy PC otrzymaliby możliwość upgrade'u płyty głównej w późniejszym czasie, bez konieczności zakupu nowego modelu. Tym samym mogliby rozłożyć koszty w czasie i na starcie zainwestować w tańszy model, by po czasie dokupić kartę rozszerzeń, która zmieni ich płytę w wariant z wyższej półki. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock ma ciekawy pomysł. Karta rozszerzeń zmieni płytę główną z niższej półki w wyższy model

 0