ASRock zdradza, że Intel szykuje nowe CPU o wyższym poborze mocy dla LGA 1700

ASRock zdradza, że Intel szykuje nowe CPU o wyższym poborze mocy dla LGA 1700

Jak sugeruje ASRock, Intel może przygotowywać nowe procesory do komputerów stacjonarnych dla swojej platformy LGA 1700, które wymagać będą jeszcze więcej mocy. 

ASRock Phantom Gaming Z790 Nova WiFi

ASRock przygotowuje trzy nowe płyty główne w ramach swojej linii Z790 Phantom Gaming, a konkretnie: Phantom Gaming Z790 Riptide WiFim, Z790 Lightning WiFi i flagowy Z790 Nova WiFi. Wszystkie trzy płyty główne będą wyposażone w nowe technologie łączności sieciowej  Wi-Fi 7 i LAN 5 GbE, które po raz pierwszy pojawią się na platformach stacjonarnych. Również ASRock i MSI ogłosiły te funkcje dla swoich nowych płyt głównych i spodziewamy się więcej informacji na Computex 2023 w tym tygodniu.

Płyta główna ASRock Phantom Gaming Z790 Nova WiFi będzie gotowa do obsługi jeszcze bardziej energochłonnych przyszłych procesorów.

Płyta główna ASRock Phantom Gaming Z790 Nova WiFi

Wracając do tematu, płyta główna ASRock Phantom Gaming Z790 Nova WiFi to zupełnie nowy projekt i ma bardzo wydajną sekcję zasilania (20+1+1 faz). Dodatkowo ten model korzysta z wysokiej klasy radiatora i wygląda na to, że ASRock mógł ujawnić, dlaczego firma zdecydowała się pójść w tym kierunku, przygotowując płytę z jeszcze wyższego segmentu niż Z790 Taich.

ASRock szykuje się na nowe CPU Intela

Jak wychwycił portal VideoCardz, ASRock twierdzi w komunikacie prasowym, że Nova WiFi będzie gotowa do obsługi jeszcze bardziej energochłonnych przyszłych procesorów. Wiemy, że gniazdo LGA 1700 obsługuje obecnie CPU 12. generacji Alder Lake i 13. generacji Raptor Lake. Ponieważ są niewielkie szanse, że Meteor Lake trafi na desktopy (ostatnie plotki wskazują, że może pozostać tylko mobilną architekturą), jedyną możliwością, która pozostaje dla procesorów wymagających więcej mocy, jest odświeżenie serii Intel Raptor Lake.

Mówi się, że seria Intel Raptor Lake Refresh dla komputerów stacjonarnych zostanie wprowadzona na rynek w drugiej połowie 2023 roku i będzie oferować ulepszenia w obszarach takich jak częstotliwości taktowania (przecieki wspominają o prędkościach sięgających 6,2, a nawet 6,5 GHz). Wiemy, że Intel już osiągnął maksimum dla Raptor Lake dzięki Core i9-13900KS, który jest pierwszym procesorem o prędkości 6 GHz i zużywa 150 W mocy przy zegarze podstawowym i 253 w trybie turbo boost. Chip potrafi pobierać do 450 W i więcej po podkręceniu i to bez ekstremalnych środków typu ciekły azot. 

Jeśli Intel zamierza zwiększyć zegary w Raptor Lake Refresh, to może być zmuszony podnieść limity mocy dla swoich kolejnych CPU, co powinno sprawić, że jego nowe CPU będą najbardziej energochłonnymi konsumenckimi procesorami od wielu lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock zdradza, że Intel szykuje nowe CPU o wyższym poborze mocy dla LGA 1700

 0