ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

Niedawno informowaliśmy o szykowanej przez ASRock funkcji Base Frequency Boost (BFB), która umożliwia podkręcanie procesorów Intela bez literki „K” w nazwie (czyli bez odblokowanego mnożnika) na płytach głównych z niższych serii 400, czyli B460 oraz H470. Wygląda na to, że podobną funkcjonalność oferować będą także inni producenci MOBO, czyli MSI i Asus. Co prawda z technicznego punktu widzenia zastosowana tu metoda nie jest podkręcaniem, ale mimo wszystko umożliwi ona zablokowanym CPU (bez literki „K”) dostosowanie czasu, w którym układ znajduje się na zwiększonym limicie mocy, dzięki czemu jego częstotliwość taktowania będzie mogła być wyższa przez dłuższy czas. Nie jest to nowa technika, ponieważ jest dość powszechnie stosowana (lub jak sądzą niektórzy, nadużywana) przez producentów płyt głównych w płytach z najwyższej serii „Z”, ale teraz stać się ma powszechniejsza, dzięki obecności w modelach ze średniej półki.

Z technicznego punktu widzenia zastosowana tu metoda nie jest podkręcaniem, ale przełoży się to na zwiekszenie prędkości CPU.

ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

Co warto wyjaśnić, nie bez przyczyny procesory Intel Core niemal zawsze pobierają więcej mocy niż podawana jest oficjalna wartość TDP. Ta bowiem odnosi się jedynie do bazowego taktowania, które przez większość CPU wykorzystywane jest bardzo rzadko, gdyż układy te automatycznie pracują w trybie Turbo Boost, co powoduje przekroczenie wartości TDP. Prawdziwy limit mocy określany jest więc przez parametry PL1 i PL2. Pierwszy praktycznie kopiuje TDP, drugi zaś to maksymalny dozwolony limit mocy, którego wartość zmieniła się wraz z generacją Comet Lake-S. W przypadku Core i9-10900K PL2 wynosi aż 250 W, co oznacza mnożnik 2x, natomiast w Coffee Lake-S (Core i9-9900KS) było to 1,25x. Tym samym, zarówno PL1, jak i PL2, zostały zmienione przez producentów MOBO. Co ważniejsze w tym przypadku, dozwolony czas trwania trybu Turbo określany jest przez Tau. W przypadku 10. generacji Intela wynosi on 56 sekund. W rzeczywistości jednak Tau stanowi jednak rekomendację, a nie sztywny nakaz i twórcy płyt głównych mogą ustawić jego wartość nawet na 999 sekund, w praktyce pozwalając na jego ciągłe, niekończące trwanie.

Dostosowując wartości Tau, PL1 i PL2 producenci mogą umożliwiać pracę procesorów Intel Core z wyższym limitem mocy przez dłuższy czas. Taka opcja wykorzystana została przez nich w modelach z serii B460 i H470, które teoretycznie przeznaczone są do parowania z zablokowanymi procesorami (bez „K” na końcu nazwy”). Tym samym, pomimo faktu, że nie będziemy mogli zmienić częstotliwości taktowania samego CPU, zwiększony limit mocy sprawi, że dużej utrzymywać będą się one na wyższej prędkości Turbo. Technologia ASRock BFB dla przykładu modyfikuje PL1 z 65 W do 125 W, a alternatywa MSI zwiększa limit mocy PL1 aż do 255 W, co oznacza, że możemy liczyć na taktowanie Turbo Boost dla wszystkich rdzeni jako nową bazową wartość (choć warto zauważyć, że tylko dwie płyty mają tak wysoki PL1). Asus posiada zaś jedną płytę z limitem zwiększonym do 210 W i pozostałe do 125 W dla PL1. Szczegóły znajdziecie na poniższych materiałach.   

ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS, ASRock i MSI pozwolą na OC zablokowanych CPU na płytach H470/B460

 0