Asus GeForce RTX 3070 Noctua Edition - to prawdopodobnie najlepiej chłodzona karta w historii

Asus GeForce RTX 3070 Noctua Edition - to prawdopodobnie najlepiej chłodzona karta w historii

Do tej pory słyszeliśmy na ten temat wiele pogłosek, a dziś ASUS i Noctua oficjalnie ogłosili współpracę, czego efektem jest ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition. Jest to pierwsza na świecie karta graficzna wykorzystująca wentylatory Noctua i specjalnie zaprojektowany radiator opracowany wspólnie przez ekspertów od chłodzenia z Noctua. 

Asus i Noctua oficjalnie nawiązali współpracę, aby stworzyć kartę graficzną GeForce RTX 3070 Noctua Edition, wyposażoną w dwa wysokowydajne wentylatory Noctua NF-A12x25 120 mm, w  beżowo-brązowej kolorystyce typowej dla Noctua. Asus twierdzi, że w optymalnych warunkach karta osiągnie zaledwie 60 stopni Celsjusza, przy bardzo niskim poziomie hałasu. Gęstość żeber, układ rurek cieplnych i przepływ powietrza zostały dokładnie przemyślane, idealnie dostosowując radiator do mocnych stron wentylatorów NF-A12x25. Tak potężne chłodzenie nie jest jednak zbyt kompaktowe. Karta została powiększona i zajmuje ponad 3 sloty, dzięki czemu jest jedną z największych kart graficznych RTX na rynku.

Asus GeForce RTX 3070 Noctua Edition to karta zapewniająca rewelacyjne temperatury przy niskim poziomi hałasu. Wygląd jest kwestią dyskusyjną, ale kultura pracy będzie tu na najwyższym poziomie.

W optymalnych warunkach karta będzie bardzo cicha. Przy temperaturze otoczenia poniżej 24 stopni Celsjusza, wentylatory GeForce RTX 3070 Noctua Edition pracują z minimalną prędkością nawet przy 100% obciążeniu GPU. Przy mniej wymagających zadaniach, karta przechodzi w tryb pasywny. Dwa wentylatory NF-A12x25 120 mm, które znajdują się w górnej części karty, są jednymi z najcichszych, najlepiej działających wentylatorów, jakie można kupić dla procesora. Reszta karty również pozostaje wierna kolorystyce Noctua, z tylną płytą i osłoną karty graficznej pomalowanymi na brąz, bez podświetlenia RGB. RTX 3070 Noctua Edition będzie dostępny w dwóch wersjach: standardowej i fabrycznej podkręconej. Model bazowy ma taktowanie boost 1755 MHz, podczas gdy wersja fabrycznie podkręcona będzie miała taktowanie boost 1845 MHz.

Zgodnie z testami wydajności Asusa, moc chłodzenia w RTX 3070 Noctua Edition jest szokująco dobra i na równi z niestandardowymi blokami wodnymi w pętli. Porównując wersjęNoctua z wentylatorem pracującym z prędkością 900 obr./min  i 1300 obr./min w przypadku standardowego RTX 3070, Noctua osiąga tylko 60C na GPU i poziom hałasu zaledwie 12,6dB(A), co jest rewelacyjnym wynikiem.

Zwiększając prędkości do 1350 obr./min dla karty Noctua i 2250 obr./min dla zwykłego GPU Asus, temperatura obu kart znacznie spada, wynosząc 53°C w obu przypadkach. Jednak karta Noctua generuje znacznie niższy poziom hałasu wentylatora, wynoszący zaledwie 21,1 dB(A), w porównaniu do 36,8 dB(A) dla standardowego 3070. W przypadku maksymalnych prędkości prędkości wentylatora — która wynosi 2000 obr./min dla karty Noctua i 3200 obr./min dla wersji standardowej, GPU Noctua wygrywa o 1°C, jednak jest znacznie cichsza, generując poziom hałasu na poziomie 33,3dB(A). Dla porównania zwykły RTX 3070 to aż 42,2dB(A).

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus GeForce RTX 3070 Noctua Edition - to prawdopodobnie najlepiej chłodzona karta w historii

 0