ASUS idzie śladami MSI i wprowadza obsługę 256 GB RAM w swoich płytach głównych

ASUS idzie śladami MSI i wprowadza obsługę 256 GB RAM w swoich płytach głównych

ASUS właśnie ogłosił, że jego płyty główne z serii Intel 700 i 600 oraz modele AMD z gniazdem AM5 obsługują już do 256 GB pamięci DDR5.

Warto jednak zaznaczyć, że obsługa 256 GB pamięci RAM DDR5 na płytach ASUSA jest dostępna tylko dla modeli, które posiadają 4 sloty modułu DIMM, co pozwala w każdym z nich zainstalować kości o pojemności 64 GB, co daje łącznie 256 GB. Płyty główne wyposażone tylko w dwa gniazda DIMM będą teraz obsługiwać do 128 GB pamięci DDR5.

Obsługa 256 GB pamięci RAM DDR5 na płytach ASUSA jest dostępna tylko dla modeli, które posiadają 4 sloty modułu DIMM

Moduły pamięci DDR5 o pojemności 64 GB są już dostępne na rynku, a ASUS zaktualizował płyty główne, aby obsługiwały takie moduły, co pozwala na wsparcie do 256 GB pamięci. Jeśli posiadacie płytę główną Intela opartą na chipsecie z serii 700 lub 600, musicie zaktualizować BIOS, aby obsługiwał 256 GB pamięci DDR5. Użytkownicy AMD mogą nie potrzebować aktualizacji BIOS-u, ale jeśli pojawi się nowy BIOS, prawdopodobnie i tak lepiej go zaktualizować.

asus

Producent napisał w swoim komunikacie prasowym: „ASUS ogłosił aktualizacje BIOS-u, które umożliwiają obsługę do 256 GB pamięci na płytach głównych Intel z serii 700 i 600, które korzystają z modułów DDR5. Takie modele z czterema gniazdami DIMM mogą teraz obsługiwać do 256 GB pamięci RAM, podczas gdy modele z dwoma gniazdami DIMM mogą teraz obsługiwać do 128 GB. Ulepszenia te znacznie zwiększają potencjał wielozadaniowości, zapewniając płynne i bezproblemowe przetwarzanie. Płyty główne AMD AM5 firmy ASUS nie wymagają aktualizacji BIOS-u, aby umożliwić obsługę do 256 GB pamięci DDR5”.

MSI już pod koniec ubiegłego miesiąca zdecydowało się na ten krok i zapewniło wsparcie dla 256 GB pamięci RAM na swoich płytach głównych i zapewne wkrótce za tymi firmami podążą kolejni producenci MOBO. Oczywiście takie pojemności to zdecydowanie overkill dla typowo konsumenckich platform, ale w przypadku stacji roboczych do profesjonalnych zastosowań mogą okazać się przydatne. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS idzie śladami MSI i wprowadza obsługę 256 GB RAM w swoich płytach głównych

 0