ASUS może wkrótce zapewnić wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach X370

ASUS może wkrótce zapewnić wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach X370

Co prawda już od pół roku istnieją nieoficjalne metody na uzyskanie wsparcia dla procesorów Ryzen 5000 (Zen 3) na płytach głównych ASUS X370, wykorzystując w tym celu BIOS z płyty ASRock B450, ale wygląda na to, że ASUS może wkrótce zapewnić oficjalną obsługę tych CPU na MOBO z serii X370.

Użytkownik Reddita, SovietMacguyver, opublikował rozmowę z przedstawicielem ASUS na temat wsparcia dla procesorów Ryzen 5000 (Zen 3). AMD oficjalnie zablokowało producentom możliwość obsługi tych CPU w komputerach stacjonarnych na starszych płytach głównych z serii X370. Ta decyzja AMD zmusiła użytkowników płyt głównych ASUS i innych firm do szukania alternatywnych rozwiązań. Dyskusja przedstawiona na Redditcie między użytkownikiem forum a osobą reprezentującą firmę ASUS daje jednak nadzieję na to, że wkrótce doczekamy się oficjalnej obsługi procesorów Zen 3 na płytach X370. 

Wygląda na to, że ASUS może wkrótce zapewnić oficjalną obsługę tych CPU na MOBO z serii X370. Wszystko w rękach AMD.

ASUS może wkróce zapewnić wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach X370

Co prawda, pytając o takie wsparcie, SovietMacguyver w pierwszej kolejności otrzymał odpowiedź: „Niestety, ze względu na wiek i konstrukcję chipsetu X370 na płytach głównych ASUSa, nie mamy w planach obsługi nowej wersji BIOS-u dla procesorów AMD Ryzen z serii 5000 na modelach z chipsetem ASUS X370”. Użytkownik się jednak nie poddawał i naciskał dalej, a podając przy okazji kilka faktów, usłyszał: „Odnotowane. Opinie klienta zostały przekazane zespołowi ds. płyt głównych. Dopóki AMD oficjalnie nie wesprze chipsetu, wydając swój mikrokod, który można dodać do firmware'u, nie jesteśmy w stanie dostarczyć aktualizacji firmware'u dla tego konkretnego chipsetu. W przypadku innych chipsetów niektóre funkcje nie są zależne od mikrokodu innych kontrolerów, więc można je włączyć bez obsługi AMD”.

Wydaje mi się więc, że ASUS jest otwarty na pomysł wsparcia Zen 3 na X370, ale czeka z tym na odpowiednie warunki i ruch ze strony AMD. Warto jednak zaznaczyć, że ta dyskusja nie wskazuje kategorycznie, że ASUS zacznie oferować wsparcie AMD Ryzen 5000 dla starszego chipsetu płyty głównej X370, ale potwierdza, że to AMD blokuje taką możliwość. Zresztą zdaje się to również potwierdzać inny użytkownik Reddita, axaro1, który przytacza podobną rozmowę z przedstawicielem Gigabyte. Wynika z niej, że także ta firma oficjalnie rozważa takie wsparcie, ale czeka aż AMD w końcu odblokuje obsługę serii Ryzen 5000 na starszym chipsecie, zwłaszcza że oferuje już wsparcie dla procesorów Ryzenów 4000G. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS może wkrótce zapewnić wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach X370

 0