ASUS opracował płytę główną X670 w formacie Mini-ITX z drugim chipsetem na module

ASUS opracował płytę główną X670 w formacie Mini-ITX z drugim chipsetem na module

ASUS dokonał czegoś, co nie udało się jego rywalom, czyli opracował płytę główną X670 w formacie Mini-ITX. Mowa tu o modelu ROG STRIX X67O-I, który wykorzystuje bardzo nietypowe rozwiązanie. 

ASUS ROG Strix X670-I to kompaktowa płyta główna w formacie Mini-ATX, w której mały rozmiar odgrywa kluczową rolę. Jak wiemy wszystkie płyty główne X670 mają dwa chipsety, podczas gdy seria B650 ma tylko jeden. W jaki sposób więc ASUSowi udało się zmieścić oba chipsety X670 na tak małej płycie? W sumie to się nie udało, bo drugi układ umieszczono na dodatkowej płycie ukrytej pod dużą osłoną I/O.

ASUS dokonał czegoś, co nie udało się jego rywalom, czyli opracował płytę główną X670 w formacie Mini-ITX.

B650 chip in mini pcb pic.twitter.com/KBWcHb3W5E

— UNIKO's Hardware (@unikoshardware) February 9, 2023

Jak podkreśla VideoCardz, ASUS prezentował te projekty wiele miesięcy temu, ale dotychczas nikt nie pokusił się o rozebranie takiej płyty głównej. Na szczęście Uniko's Hardware postanowiło tego dokonać na swojej jednostce testowej, odkrywając wszystkie elementy schowane pod dużym kawałkiem plastiku. To, czego dokonali inżynierowie ASUSa, robi naprawdę duże wrażenie. To wielopoziomowa struktura płyt i części rozpraszających ciepło, które razem tworzą spójną i elegancką konstrukcję.

Jak dokładnie to zrobiono, może wyjaśnić poniższa grafika. Ten dodatkowy chipset umożliwia płycie głównej rozszerzenie obsługi jednej pamięci masowej o jeszcze jeden dysk M.2. Uniko's Hardware pracuje nad pełną recenzją, więc mamy nadzieję dowiedzieć się, czy odłączenie modułu z drugim chipsetem zmieni tę płytę główną w B650.

Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie z chipsetem jako dodatkowym modułem daje producentom dużą elastyczność i ciekawe byłoby zobaczyć płyty główne w normalnym formacie, które umożliwiają zmianę chipsetu bez konieczności wymiany samej płyty. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS opracował płytę główną X670 w formacie Mini-ITX z drugim chipsetem na module

 0