Asus podkręca możliwości górniczej karty CMP 40HX i zwiększa jej wydajność w kopaniu Ethereum

Asus podkręca możliwości górniczej karty CMP 40HX i zwiększa jej wydajność w kopaniu Ethereum

W sieci ukazało się zdjęcie z wewnętrznych testów nadchodzącej karty graficznej CMP 40HX od firmy ASUS. Wynika z niego, że partnerzy Nvidii mogą wycisnąć z układów CMP więcej wydajności, niż zapowiadał sam producent GPU. W przypadku CMP 40HX fabryczna szybkość wydobywania Ethereum wynosi 36 MH/s, ale Asus osiągnął ją ponad 43 MH/s, co stanowi 20-procentowy wzrost w stosunku do oryginalnej wartości. Widoczne na zdjęciu osiem kart zostało zoptymalizowanych pod kątem mocy i prawdopodobnie dostosowano ich taktowanie pamięci, więc 21% wzrost hashrate nie jest aż tak zaskakujący, ponieważ algorytmy wydobywania Ethereum są wrażliwe na przepustowość pamięci i opóźnienia, a jednocześnie niewiele zysykują z wyższego zegara rdzenia. 

Asus testuje karty CMP 40HX - po optymalizacjach udało się zmniejszyć TDP, jednocześnie zwiększając wydajność aż o 20%, osiągając 43 MH/s w ETH.

CMP 40HX miał zadebiutować w pierwszym kwartale, ale jak dotąd żaden producent nie zdecydował się na produkcję, a jedyne działające egzemplarze kopią Ethereum jedynie podczas wewnętrznych testów. ASUS CMP 40HX jest wyposażony w 8 GB pamięci GDDR6 i ma domyślną wartość TDP wynoszącą 185 W. Sądząc po zrzucie ekranu podczas testów wewnętrznych, moc kart CMP 40HX została zmniejszona do zaledwie 135W. To znacznie poprawia wydajność wydobycia do prawie 400 KH/W.

Warto zauważyć, że uzyskane wyniki są bliskie wydajności karty Nvidia RTX 3060 - oczywiście po użyciu sterownika zdejmującego ograniczenia w wydajności pozyskiwania kryptowalut. Możliwe, że przy korzystnych cenach i sporych możliwościach zwiększania wydajności, CMP 40HX będą na tyle atrakcyjne dla górników, że choć częściowo przerzucą się na warianty im dedykowane. Źródła donoszą, że CMP 40HX pojawi się w cenie 699 USD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus podkręca możliwości górniczej karty CMP 40HX i zwiększa jej wydajność w kopaniu Ethereum

 0