ASUS prezentuje kartę graficzną ze slotem M.2. Podłączymy nie tylko dysk, ale i zewnętrzną grafikę

ASUS prezentuje kartę graficzną ze slotem M.2. Podłączymy nie tylko dysk, ale i zewnętrzną grafikę

Od wielu tygodni docierają do nas informacje na temat szykowanej przez ASUSa karty graficznej z wbudowanym złączem M.2. Teraz producent pokusił się w końcu o pełnoprawną prezentację, pokazując możliwości tego produktu. 

Nowa karta graficzna GeForce RTX 4060 Ti Dual od ASUSa na pierwszy rzut oka wygląda i działa się jak typowa grafika Ada Lovelace ze średniej półki. Jednak wbudowany port M.2. wykorzystuje unikalne umiejscowienie laminatu, aby poprawić wydajność dysku SSD i pozwala także na obsługę innego sprzętu.

Ta nietypowa funkcja jest możliwa na tym GPU, ponieważ jego funkcjonalność przetwarzania grafiki wykorzystuje tylko 8 z 16 linii PCIe. Pozostałe linie, których karty z wyższej półki nie mogą poświęcić bez pogorszenia wydajności, wykorzystywane są przez gniazdo M.2, uwalniając pełnię możliwości ich płyt głównych. 

Dodatkowy port na dyski SSD NVMe to oczywista zaleta, zwłaszcza w komputerach PC, w których jest ich ograniczona ilość.

Dodatkowy port na dyski SSD NVMe to oczywista zaleta, zwłaszcza w komputerach PC, w których jest ich ograniczona ilość. Inni producenci oferują często karty rozszerzeń pozwalające na podłączenie większej liczby dysków. Jednakże rozwiązanie ASUSa zapewnia dodatkową korzyść, a mianowicie wydajne chłodzenie. 

asus

Chociaż GeForce RTX 4060 Ti Dual jest kartą graficzną PCIe 4.0, może obsługiwać dysk SSD z szybkością PCIe 5.0, jeśli nośnik i płyta główna obsługują tej interfejs. Na powyższym filmie ASUS pokazał dysk SSD umieszczony w slocie grafiki, który osiąga prędkość odczytu/zapisu na poziomie około 12 GB/s. Aby osiągnąć taką wydajność po podłączeniu bezpośrednio do płyty głównej, dyski SSD PCIe 5.0 wymagają ogromnych radiatorów. W przeciwnym razie mogą ostro throttlingować. Tymczasem z wideo ASUSa wynika, że ​​dysk podłączony do GPU utrzymuje stabilną temperaturę 50 stopni Celsjusza bez zauważalnego spowolnienia.

To nie koniec możliwości tego gniazda M.2 wbudowanego w kartę graficzną, bo ASUS pokazał jego wszechstronność, podłączając do niego zewnętrzną kartę GeForce RTX 4090. Chociaż w tym przypadku flagowa karta działa z mniejszą liczbą linii PCIe niż zwykle, połączenie PCIe 5.0 wydaje się dobrze sobie z tym radzić. Wideo prezentuje, że taka konfiguracja radzi sobie z grą Cyberpunk 2077 przy około 150 kl./s (ustawienia graficzne są nieznane).

Nie jest jasne, dlaczego ktoś miałby chcieć przeznaczyć dodatkowe gniazdo M.2 na drugie GPU, ale w razie potrzeby ma taką możliwość. Być może połączenie zewnętrzne mogłoby pomóc użytkownikom posiadającym komputery PC zbyt małe, aby pomieścić monstrualną kartę 4090. Innym, bardziej sensownym zastosowaniem, może być podłączenie zewnętrznej karty przechwytującej obraz.

ASUS ostrzega, że ​​podłączenie zintegrowanego gniazda M.2 do karty GeForce RTX 4060 Ti Dual wymaga podziału linii PCIe, który użytkownicy muszą ręcznie aktywować w BIOS-ie. Co więcej, jedynymi płytami głównymi Intela obsługującymi tę funkcję są Z790, Z690 i H770, a w przypadku AMD wszystkie płyty wspierają tę opcję.

 

Karta GeForce RTX 4060 Ti Dual ma być dostępna w tym miesiącu, ale producent nie zdradził jeszcze jej ceny. Ktoś chętny?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS prezentuje kartę graficzną ze slotem M.2. Podłączymy nie tylko dysk, ale i zewnętrzną grafikę

 0