ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobile - test tabletu, który zawstydzi Wasze PC

ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobile - test tabletu, który zawstydzi Wasze PC

ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobile - analiza układu chłodzenia i kultura pracy 

Z racji tego, że dostanie się do wnętrza tabletu jest praktycznie niemożliwe poza autoryzowanym serwisem, to nie możemy samodzielnie zweryfikować, co kryje się pod maską ROG Flow Z13. Co warto jednak podkreślić, ultrakompaktowa obudowa tabletu zapewnia więcej miejsca na chłodzenie niż typowe gamingowe laptopy. Format tabletu nie wymaga zawiasu, co pozwala na zastosowanie znacznie większych wentylatorów i szerszej komory parowej. Ponieważ elementy wytwarzające ciepło w Z13 znajdują się podczas pracy wysoko ponad powierzchnią biurka, dochodzi do nich więcej świeżego powietrza niż w standardowych laptopach. Poza tym ASUS chwali się zastosowaniem ciekłego metalu na CPU, komorą parową, która zapewnia większą powierzchnię niż standardowe ciepłowody i wyjątkowo cichymi wentylatorami Arc Flow. Jak wypada to w praktyce?

Trzeba przyznać, że naprawdę dobrze. Podczas stress testów na profilu Turbo temperatura CPU dobijała maksymalnie do 78℃, co jest bardzo bezpiecznym wynikiem. Jeśli zaś chodzi o pobór mocy, to wskaźniki PL1 i PL2 ustawiono odpowiednio na 50 W i 95 W. Prędkości CPU w przypadku stabilizowały się zaś na poziomie ok. 2,7 GHz dla rdzeni P i 2,2 GHz dla rdzeni E. W trakcie grania z podpiętą zewnętrzną kartą graficzną można było uzyskać nawet ok. 4,0 GHz dla rdzeni wydajnościowych i 3,2 GHz dla energooszczędnych. Jeśli dorzucimy o tego maksymalne obciążenie wewnętrznej karty graficznej GeForce RTX 3050 Ti, to prędkości CPU spadają do odpowiednio 1,7 GHz i 1,35 GHz, co uznać można za naprawdę przyzwoite wyniki. GPU przeważnie oscylowało w granicach 1,3 GHz przy temperaturze 60℃ i poborze mocy na poziomie 38 W. Tablet bez problemu przechodzi też stress test w 3DMarku, zachowując wysoką stabilność pracy.

 ASUS ROG Flow Z13 pochwalić może się chłodzeniem ambientowym 0dB, co oznacza, że pracuje w całkowitej ciszy podczas wykonywania lżejszych zadań, ale jak wypada kultura pracy pod wysokim obciążeniem? W trakcie stress testów na profilu Turbo hałas generowany przez tablet sięga 44 dBa, co jak na gamingowy sprzęt tej klasy jest bardzo dobrym rezultatem. Nieco gorzej wygląda to po podpięciu zewnętrznej karty graficznej, gdyż stacja ROG XG Mobile podbija ten wynik do 51 dBa, co jednak wciąż nie wykracza ponad to, co słyszymy w high-endowych notebookach dla graczy. Poza tym szum generowany przez ten sprzęt nie jest irytujący, więc nie będziemy zmuszeni do korzystania ze słuchawek. Jeśli zaś chodzi o temperatury, to z racji odmiennej budowy nie mierzyliśmy ich na klawiaturze, ale na tylnym panelu tabletu. Tu również ROG Flow Z13 wypada niezwykle korzystnie, ponieważ obudowa nagrzewa się maksymalnie do 37℃. Brawo ASUS. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobile - test tabletu, który zawstydzi Wasze PC

 0