ASUS ROG Swift PG259QN - pierwszy monitor o odświeżaniu 360 Hz jest gotowy na next-genowe GPU

ASUS ROG Swift PG259QN - pierwszy monitor o odświeżaniu 360 Hz jest gotowy na next-genowe GPU

Możecie pamiętać, że ASUS na początku roku, na targach CES 2020, zapowiedział w ramach inicjatywy NVIDIA G-SYNC Esports monitor, który wyposażony został w panel o rekordowym odświeżaniu 360 Hz (kilka miesięcy później podobny sprzęt zaprezentowała marka Alienware). Teraz, po ośmiu miesiącach, w końcu doczekaliśmy się jego oficjalnej prezentacji i poznaliśmy szczegóły specyfikacji. ASUS ROG Swift PG259QN trafi na rynek w przyszłym miesiącu i trudno nie odnieść wrażenia, że tajwański producent czekał z tym produktem na nowe karty graficzne od NVIDII. Dla graczy z esportowym zacięciem, dla których liczy się przede wszystkim płynność i szybkość matrycy, co przekłada się bezpośrednio na czas reakcji na polu bitwy, jest to nie lada gratka, choć oczywiście będzie to bez wątpienia dość niszowy sprzęt dla największych zapaleńców. Cena w okolicach 3000 zł zł powinna zaś skutecznie odstraszać osoby, które chciałby potraktować ten produkt w roli ciekawostki do sprawdzenia.

ASUS ROG Swift PG259QN trafi na rynek i wyceniony został na 699 dolarów, co u nas powinno przełożyć się na przeszło 3000 zł.

Przy odświeżaniu na poziomie 360 Hz budżet na wyświetlaną ramkę obrazu wynosi zaledwie 2,8 ms, więc mamy nadzieję, że i input lag będzie odpowiednio niski. NVIDIA ogłaszając inicjatywę G-SYNC Esports podkreślała, że korzyści wynikające z tak wysokiego odświeżania to przede wszystkim łatwiejsze celowanie w shooterach, wynikające z płynniejszej animacji, ale też możliwość szybszego dostrzeżenia przeciwnika, co wynika z niższego opóźnienia. Zieloni podają także, że efektywność graczy (wskaźnik K/D) po przesiadce z 60 Hz na 120 Hz poprawia się o 28%, przeskok na 240 Hz to kolejne 5%, a na 360% następne 4%. Trudno zweryfikować te dane, ale wielokrotnie już udowadniano, że wyższe odświeżanie przynosi wymierne efekty w grach (nawet przesiadka ze 144 Hz na 240 Hz). Poza tym, NVIDIA chwali się, że takie tytuły jak „Counter-Strike: Global Offensive, Rainbow Six: Siege, Overwatch czy Fortnite to tylko kilka przykładów kompetytywnych gier, które są w stanie osiągnać360 kl./s na kartach GeForce RTX, wykorzystując pełen potencjał odświeżania na poziomie 360 Hz”.   

ASUS ROG Swift PG259QN - pierwszy monitor o odświeżaniu 360 Hz jest gotowy na next-genowe GPU

Wracając jednak do samego monitora PG259QN, jest to 24,5-calowy model z matrycą IPS Full HD (1920 x 1080 pikseli) i czasem reakcji plamki 1 ms (GtG). W teorii więc, sprzęt powinien zapewniać nie tylko świetne odwzorowanie dynamicznych scen, zachowując przy nich ostrość w takich scenariuszach, ale i wysoką jakość statycznego obrazu (panele IPS przeważnie oferują znacznie lepszą jakość od TN). Producent nie podaje jednak danych odnośnie odwzorowania kolorów, więc lepiej nie zakładać, że urządzenie nada się też do pracy dla grafików. Monitor wspiera również HDR, ale przy maksymalnej jasności na poziomie 400 nitów nie oczekujące, że efekt będzie imponujący (do tego potrzeba szczytowej jasności wynoszącej 1000 nitów). Moduł G-SYNC gwarantuje zaś brak przycieć i efektu rozrywania obrazu, a technika ULMB, czyli stroboskopowego podświetlenia, skutecznie obniży czas reakcji matrycy do 1 ms. ASUS oferuje na ten produkt 3 lata gwarancji, a jego cena na rynku amerykańskim wynosić będzie 699 USD. Premiera już we wrześniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Swift PG259QN - pierwszy monitor o odświeżaniu 360 Hz jest gotowy na next-genowe GPU

 0