Asus rozwiązuje niestabilność procesorów Intel za pomocą BIOS-u. Wydajność spada nawet o 12%

Asus rozwiązuje niestabilność procesorów Intel za pomocą BIOS-u. Wydajność spada nawet o 12%

W ostatnim czasie użytkownicy procesorów Intel z serii 13. i 14. generacji, w szczególności modele i7-13700K/14700K, i9-13900K/14900K oraz wersje specjalne i9-13900KS/14900KS, zgłaszali problemy z niestabilnością tych urządzeń. Problem ten zaczął przysparzać nie tylko klientom, ale także producentom sprzętu komputerowego, którzy starają się znaleźć rozwiązania.

Sam Intel zaczął już badać problem , ale od dłuższego czasu wydaje się, że problem nie leży po stronie Intela, ale producentów płyt głównych. Chcąc, aby ich płyty oferowały najwyższą możliwą wydajność, omijają standardowe limity zużycia tych procesorów (tj. 253 W MTP lub 320 W Extreme Power Delivery Profile dla wersji KS) i pozwalają procesorom działać bez tych ograniczeń w stanie domyślnym. Zamiast tego wykorzystują najwyższą regulowaną wartość 4096 W i inne niestandardowe ustawienia. Skutkowało to awarią procesorów pod dużym obciążeniem gier, wyrzucaniem nielogicznych błędów (np. mała ilość dostępnej pamięci graficznej) i tym podobnymi.

Po wprowadzeniu ograniczeń wzrasta stabilność procesorów Intela, ale spada wydajność. 

Asus zaczął reagować na tę sytuację i nowe BIOS-y płyt głównych powinny zapewniać bardziej stabilną pracę. Zasadniczo to „rozwiązanie” jest dość śmieszne, ponieważ w zasadzie zamyka źródło problemów, które sami stworzyli producenci płyt głównych. Te BIOS-y oferują teraz Intel Baseline Profile , czyli ustawienia procesora, na których ten procesor miał działać od początku, czyli standardowe wartości ustawione przez Intela. Procesor ustawiony na wartości, jakie powinien mieć, jest teraz prezentowany jako tryb „większej stabilności”, choć nie powinno to być coś specjalnego, ale ustawienie domyślnie.

Producent komputerów Falcon Northwest sprawdził, na jakie wartości tak naprawdę wpływa to ustawienie. Np. włącza CPU i Enhanced C-States, włącza Enhanced TVB i wyłącza Overclocking TVB i kilka innych. Użytkownik RaMsITo omówił następnie na forum OCN, ile wydajności faktycznie traci się, gdy procesor jest ustawiony na wartości domyślne. Wypróbował Cinebench R23 i procesor uzyskał w przeszłości wynik 40998 punktów przy aktywnym domyślnym (tj. nieograniczonym) profilu. Kiedy aktywował profil Intel Baseline Profile, który zastosował rzeczywiste wartości domyślne, na które według Intela powinien być ustawiony procesor, otrzymał tylko 35851 punktów. To 12,5% mniej. Odwracając sytuację, producentom płyt głównych udało się ominąć ograniczenia zużycia energii, dzięki czemu procesor na ich płytach wydawał się sporo mocniejszy, niż powinien.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus rozwiązuje niestabilność procesorów Intel za pomocą BIOS-u. Wydajność spada nawet o 12%

 0