ASUS ujawnia szczegóły swojego pierwszego dysku. ROG Strix SQ7 powalczy o koronę króla wydajności?

ASUS ujawnia szczegóły swojego pierwszego dysku. ROG Strix SQ7 powalczy o koronę króla wydajności?

W zeszłym miesiącu ASUS zapowiedział, że wchodzi na rynek dysków półprzewodnikowych (SSD), ujawniając swój pierwszy model ROG Strix SQ7 o pojemności 1 TB, ale w tym czasie producent nie ujawnił żadnych szczegółów specyfikacji. Teraz w końcu ujawniono szczegółowe dane i jak też można było się spodziewać, ASUS nie zamierza bawić się tu w kompromisy, dostarczając high-endowy nośnik dla graczy i entuzjastów. 

Zacznijmy od kontrolera, czyli najważniejszego elementu dysku SSD, a przynajmniej równie istotnego jak zastosowane układy pamięci flash NAND. Kiedy ROG Strix SQ7 był zapowiadany na początku maja, spekulowano, że będzie wykorzystywał układ Phison PS5018-E18 (PCIe Gen 4x4) i specyfikacja na stronie internetowej ASUSa potwierdza, że tajwański producent rzeczywiście sięgnął po to rozwiązanie. 

Producent sparował kontroler Phison E18 z pamięciami 3D Triple-Level Cell (TLC).

ASUS ujawnia szczegóły swojego pierwszego dysku. ROG Strix SQ7 powalczy o koronę króla wydajności?

Producent sparował kontroler Phison E18 z pamięciami 3D Triple-Level Cell (TLC). Nadal nie wiemy, o jakie kości dokładnie chodzi, ale chodzą słuchy, że korzysta z 176-warstwowej pamięci NAND firmy Micron. Na pokładzie znajdziemy także pamięć podręczną DDR4 do buforowania zadań.

Przejdźmy zatem do prędkości, które dla modelu ROG Strix SQ7 o pojemności 1 TB wynoszą do 7000 MB/s dla odczytu sekwencyjnego i do 6000 MB/s dla zapisu sekwencyjnego. Tym samym, dysk ASUSa powinien oferować wydajność zbliżoną do najszybszych modeli dostępnych obecnie na rynku, choć raczej nie będzie bić żadnych rekordów i do ścisłej czołówki (pokroju Corsair MP600 PRO XT) może mu nieco zabraknąć. Poza tym, producent nie podaje istotniejszych, z punktu widzenia użytkowników, prędkości losowych transferów, ani rozmiaru bufora SLC (chwali się jedynie, że jest ona bardzo duży i przeważnie w nośnikach z Phison E18 stanowi on przeszło jedną trzecią pojemności). 

„Strix SQ7 jest zgodny z wieloma standardami szyfrowania sprzętowego, w tym specyfikacją TCG Opal, protokołem IEEE 1667 oraz 256-bitowym szyfrowaniem dysków i danych AES. Te rozwiązania sprzętowe zapewniają szybkie, wydajne i doskonałe zabezpieczenia bez wpływu na wydajność procesora” - chwali się ASUS. 

Co więcej, producent potwierdził, że ROG Strix SQ1 jest kompatybilny z PlayStation 5, co powinno zainteresować posiadaczy tej konsoli. Niestety firma wciąż nie potwierdziła daty premiery i ceny swojego pierwszego dysku SSD. W tym roku spodziewamy się jednak debiutu pierwszych nośników PCIe 5.0, które sprawią, że dyski pokroju ROG Strix SQ7 nie będą robić już zbyt dużego wrażenia. ASUS nie powinien więc już zbyt długo zwlekać z wypuszczeniem tego produktu na rynek. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ujawnia szczegóły swojego pierwszego dysku. ROG Strix SQ7 powalczy o koronę króla wydajności?

 0