Asus X570 - poznaliśmy listę płyt głównych dla trzeciej generacji Ryzenów

Asus X570 - poznaliśmy listę płyt głównych dla trzeciej generacji Ryzenów

Powoli zbliżamy się do premiery trzeciej generacji stacjonarnych procesorów Ryzen, a wraz z nimi na rynku pojawią się nowe płyty główne oparte o chipset X570. Do sieci wyciekła właśnie lista modeli Asusa, które zastąpią jego dotychczasowe MOBO z rodziny X470, zapewniając pełne wsparcie dla CPU Ryzen 3000, które zadebiutować mają na rynku w połowie bieżącego roku. Oferta płyt głównych tajwańskiego producenta z chipsetem X570 ma się składać z 12 produktów. MOBO wyposażone w ten układ logiki zdają się celować w high-endowy segment, ale spodziewać mamy się też nowych płyt z chipsetami B550 oraz A520, które zaspokoić mają zapotrzebowanie w średnim i budżetowym segmencie, podobnie jak to było z jego poprzednikami. Trzeba przy tym zaznaczyć, że osoby posiadające już płytę z podstawką AM4, nie będą zmuszone do jej wymiany, ponieważ AMD obiecało zachować kompatybilność przynajmniej do 2020 roku.  

Oferta płyt głównych Asusa z chipsetem X570 początkowo ma się składać z 12 produktów.

Asus X570 - poznaliśmy listę płyt dla trzeciej generacji Ryzenów

Przyglądając się nadchodzącej ofercie Asusa można zauważyć, że firma koncentrować będzie się głównie na swojej flagowej marce ROG, gdzie modele ROG Crosshair skierowane będą do entuzjastów, a ROG STRIX stanowić mają produkty dedykowane graczom. Znajdziemy tu jednak także płyty z serii PRIME, TUF oraz PRO, ale to ROG będzie zdecydowanie dominować w przypadku MOBO X570 od tego producenta. Wystarczy tylko spojrzeć na listę nadchodzących modeli:

 • ROG CROSSHAIR VIII FORMULA
 • ROG CROSSHAIR VIII HERO
 • ROG CROSSHAIR VIII HERO (WI-FI)
 • ROG CROSSHAIR VIII IMPACT
 • ROG STRIX X570-E GAMING
 • ROG STRIX X570-F GAMING
 • ROG STRIX X570-I GAMING
 • PRIME X570-P
 • PRIME X570-PRO
 • Pro WS X570-ACE
 • TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)
 • TUF GAMING X570-PLUS

Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że Asus zamierza przywrócić wraz z pojawieniem się płyt X570 serię Formula dla CPU AMD. Ostatnio ta oferowana była dla procesorów Czerwonych wraz z chipsetem 990FX (podstawka AM3+) w postaci modelu ROG Crosshair V Formula, ale dotychczas nie doczekaliśmy się takowego modelu dla platformy AM4, czyli CPU Ryzen. Poza tym, wygląda na to, że wszystkie poprzednie płyty, dostępne z chisetem X470, doczekają się nowej wersji wyposażonej w X570, ale zapewne z czasem Asus rozszerzać będzie swoją ofertę o kolejne MOBO.

Podobnie jak to miało miejsce ostatnio, gdzie nowe funkcje dostępne w procesorach Ryzen 2000 (np. Precision Boost Overdrive i XFR 2.0) obsługiwane były jedynie przez płyty główne z chipsetem X470, spodziewać można się, że tym razem będzie podobnie i trzecia generacja Ryzenów przyniesie zapewne kilka nowości, których pełen potencjał wykorzystają tylko płyty X570. Najważniejszą może być wsparcie dla interfejsu PCIe Gen4, gdyż X570 ma być pierwszą konsumencką platformą obsługującą ten standard. Jak już jednak wspominaliśmy, nie oznacza to, że procesory Ryzen 3000 kompatybilne będą tylko z najnowszymi płytami głównymi, gdyż wiadomo już, że zachowają wsteczną kompatybilność i wystarczy jedynie aktualizacja ich firmware’u przez producentów (co swoją drogą już się powoli dzieje).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus X570 - poznaliśmy listę płyt głównych dla trzeciej generacji Ryzenów

 0