ASUS zapewnia wsparcie dla Resizable BAR (AMD Smart Access Memory) płytach z serii Intel 400

ASUS zapewnia wsparcie dla Resizable BAR (AMD Smart Access Memory) płytach z serii Intel 400

Technologia Smart Access Memory (SAM) od AMD wywołała sporo zamieszania, kiedy Czerwoni zaprezentowali ją podczas prezentacji nowych Radeonów. Jej zadaniem jest podniesienie wydajności w grach, poprzez optymalizację transferu danych pomiędzy CPU i GPU. Dzięki temu rozwiązaniu CPU uzyskiwać ma znacznie lepszy i swobodniejszy dostęp do szybkiej pamięci VRAM GDDR6 w GPU (to z kolei do pamięci CPU), co usprawnia przetwarzanie danych przez procesor i przekładać ma się na spory wzrost wydajności w grach. W trakcie zapowiedzi sugerowano, że aby z niej skorzystać potrzebować będziemy procesora Ryzen 5000 i stosownej płyty głównej z serii 500 (okazuje się, że producenci MOBO oferują też wsparcie dla serii 400), co zachęcać miało graczy do budowania PC na bazie komponentów AMD. Okazało się jednak, że technologia Resizable BAR (Base Address Register), na której bazuje SAM, istnieje w oficjalnej specyfikacji PCIe od lat.

ASUS ostatnio wypuścił nowy firmware dla różnych modeli płyt głównych z serii Z490, H470 i B460, który zapewnia wsparcie dla Resizable BAR (AMD SAM) dla procesorów Intela. 

Nie da się jednak ukryć, że dopiero po tym, jak AMD znalazło sposób na jej wykorzystanie poprzez zwiększenie wydajności w grach w ramach Ultimate Gaming Platform, czyli połączenia procesorów Ryzen 5000 i kart graficznych Radeon RX 6000, technologią tą zainteresowali się także rywale, czyli NVIDIA oraz Intel. Jak podaje Tom’s Hardware, ASUS ostatnio wypuścił nowy firmware dla różnych modeli płyt głównych z serii Z490, który zapewnia wsparcie dla Resizable BAR. Stosowne dowody odnaleziono w ustawieniach BIOS, które zawierają opcje Above 4G Decoding i Re-Size BAR Support dla płyty głównej Maximus XII APEX, opartej właśnie o chipset Intel Z490. Tym samym technologia ta przestaje być ekskluzywna dla MOBO z układami logiki AMD.

Informacje te potwierdzone zostały już nawet przez przedstawiciela ASUSa, który przyznał, że stosowny BIOS w fazie BETA jest już dostępny dla właścicieli płyt głównych ich marki, nie tylko z chipsetami Z490, ale także H470 i B460. Obsługa Resizable BAR dla płyt z chipsetami Niebieskich została zapewniona zanim NVIDII udało się dostarczyć oficjalnie wsparcie dla tej techniki na kartach graficznych z serii GeForce RTX 30. Tym samym, na chwilę obecną jedynie modele z rodziny Radeon RX 6000 powinny być w stanie z niej skorzystać. Jak wynika ze slajdów ASUSa, Smart Access Memory zapewnia w grze Forza Horizon 4 na platformie z procesorem Core i7-10700K i kartą Radeon RX 6800XT przeszło 13% wzrost wydajności, co pokrywa się z wcześniejszymi zapowiedziami AMD, gdzie ta sama grafika sparowana była z Ryzenem.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS zapewnia wsparcie dla Resizable BAR (AMD Smart Access Memory) płytach z serii Intel 400

 0