ASUS zwiastuje obsługę nawet 192 GB pamięci DDR5 na swoich płytach głównych z gniazdem AM5

ASUS zwiastuje obsługę nawet 192 GB pamięci DDR5 na swoich płytach głównych z gniazdem AM5

ASUS zwiastuje swoje 48 GB moduły DDR5 działające na jego płyt głównych AM5 z bliżej nieokreśloną aktualizacją mikrokodu AGESA. Zastosowana konfiguracja testowa obejmowała procesor Ryzen 9 7950X i cztery moduły DIMM o pojemności 48 GB każdy zainstalowane na płycie głównej ROG Strix X670E-E Gaming WiFi, co daje w sumie 192 GB pamięci systemowej uruchomionej w systemie Windows. 

Tym samym ASUS potwierdza, że AMD szykuje aktualizację, która przyniesie obsługę nowych (i nietypowych) pojemności pamięci DDR5, a użytkownicy AM5 nie będą już dłużej ograniczeni do modułów 8 GB, 16 GB i 32 GB. Jest to bardzo dobra wiadomość w kontekście pojawiających się konsumenckich kości DDR5 o pojemności 24 GB i 48 GB, które zostały wprowadzone na rynek niecały miesiąc temu. To zapewni użytkownikom dostęp do 48 GB, 96 GB i 192 GB pamięci systemowej przy jednoczesnym wykorzystaniu pełnej obsługi dwóch kanałów pamięci dostępnej na konsumenckich platformach.

ASUS pochwalił się 192 GB pamięci systemowej uruchomionej zainstalowanej na płycie głównej ROG Strix X670E-E Gaming WiFi. 

ASUS zwiastuje obsługę nawet 192 GB pamięci DDR5 na swoich płytach głównych z gniazdem AM5

Tego typu moduły działają już na platformach Intel Alder Lake i Raptor Lake, ale obecnie nie są wspierane na płytach głównych AMD AM5. Chociaż ostatnie doniesienia wskazywały, że AMD pracuje już nad nową aktualizacją mikrokodu AGESA, aby w pełni obsługiwać nowe pojemności pamięci.

ASUS sugeruje tym samym, że AMD robi duże postępy w tym zakresie. Producent twierdzi, że jego płyta główna X670E-E korzystała z najnowszej wersji testu mikrokodu AGESA, a platforma była wystarczająco stabilna, aby wykonać zrzut ekranu pamięci pracującej w systemie Windows 11, z otwartym Menedżerem zadań i CPU-Z w tym samym czasie. Najbardziej szokujące jest to, że Ryzen 9 7950X był w stanie uruchomić wszystkie cztery moduły DDR5 przy stosunkowo wysokich taktowaniach 5200 MHz, pomimo faktu, że samo AMD podawało, że kontroler pamięci Ryzen 7000 pozwoli na zaledwie 3600 MHz przy użyciu czterech modułów DIMM.

Miejmy nadzieję, że oznacza to, że przyszła aktualizacja mikrokodu AGESA pd AMD przyniesie także optymalizację pamięci DDR5 jako całości, co powinno poprawić obsługę pamięci i możliwości podkręcania kontrolera pamięci Ryzen 7000. Nie wiemy, kiedy ten nowy, tajemniczy mikrokod AGESA zostanie wypuszczony przez Czerwonych, jednak biorąc pod uwagę udane testy przeprowadzone przez ASUSa, nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby AMD dostarczyło go producentom płyt głównych w ciągu kilku tygodni.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS zwiastuje obsługę nawet 192 GB pamięci DDR5 na swoich płytach głównych z gniazdem AM5

 0