AUO Optronics zapowiada imponujące 85-calowe ekrany 4K o odświeżaniu 240 Hz

AUO Optronics zapowiada imponujące 85-calowe ekrany 4K o odświeżaniu 240 Hz

To musiało kiedyś nastąpić. AU Optronics (AUO) ogłosiło pierwszy na świecie wyświetlacz o rozdzielczości 4K, który może pochwalić się częstotliwością odświeżania na poziomie 240 Hz. Teraz pozostaje poczekać jeszcze na karty graficzne, które będą w stanie zrobić z tego użytek. 

Jak donosi DigiTimes Asia, tajwańska firma zapowiedziała 85-calowy panel dla telewizorów, który jako pierwszy łączy rozdzielczość 4K z niesamowicie szybką częstotliwością odświeżania 240 Hz i obsługą zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Dotychczas bowiem najszybsze panele UHD oferowały najwyżej 144 Hz, co i tak trudno wykorzystać we współczesnych grach AAA, nawet posiadając topowe PC. Sam producent nie ujawnia jeszcze zbyt wiele szczegółów i mamy nadzieję, że rzeczywiście chodzi tu o natywne 240 Hz, a nie jakieś sztuczki w zakresie przetwarzania obrazu. Producenci telewizorów zazwyczaj robią to za pomocą techniki zwanej interpolacją klatek, która może mieć różne nazwy marketingowe, takie jak TruMotion (LG), MotionFlow XR (Sony) i tak dalej. Jest to element, który powoduje tak zwany efekt opery mydlanej.

AUO zapowiedziało 85-calowy panel dla telewizorów, który jako pierwszy łączy rozdzielczość 4K z  częstotliwością odświeżania 240 Hz i VRR.

AUO Optronics zapowiada imponujące 85-calowe ekrany 4K o odświeżaniu 240 Hz

AUO jest jednak jednym z wiodących producentów paneli i współpracowało z firmą NVIDIA, aby stworzyć wielkoformatowe wyświetlacze do gier (BFGD) z 65-calowymi panelami o częstotliwości do 144 Hz. Firma jest więc jednym z pionierów w tym segmencie rynku i stworzenie panelu 4K 240 Hz nie wydaje się poza jej możliwościami. Niemniej jednak wiążą się z tym pewne ograniczenia w zakresie przepustowości. Zakładając, że taki telewizor będzie wyposażony w złącze HDMI 2.1, może technicznie obsługiwać rozdzielczość 4K przy 240 Hz, ale jedynie z włączoną kompresją Display Stream (DSC). Oczywiście w grę wchodzi też DisplayPort 2.0, które poradzi sobie z 4K w 240 Hz bez kompresji, ale standard ten rzadko widywany jest w telewizorach.

DigiTimes Asia wspomina również o „ultraszerokim zakresie dynamiki” i 96-procentowym pokryciu przestrzeni kolorów DCI-P3. Czym dokładnie jest ultra HDR? Zakładamy, że jest to mieszanka terminów i technologii, takich jak obsługa 4K Ultra HD (rozdzielczość) i HDR. Tu pojawia się pytanie: jaki rodzaj obsługi HDR? Może to być Dolby Vision, HLG i/lub mieszanka formatów HDR10. Wspomina się tu także o powłoce antyrefleksyjnej. W zależności od implementacji może to pomóc w oglądaniu w jasnym otoczeniu (np. nasłonecznionym salonie), 

Z niecierpliwością czekamy na pełną specyfikację nowego 85-calowego panelu od AUO, który jawi się jako świetna baza na telewizor dla entuzjastów gier. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ze względu choćby na sam rozmiar, cena takiego TV będzie na pewno bardzo wysoka, poza zasięgiem typowego Kowalskiego. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AUO Optronics zapowiada imponujące 85-calowe ekrany 4K o odświeżaniu 240 Hz

 0