Bardzo drogie moduły GDDR6 przyczyną wyższych cen kart graficznych

Bardzo drogie moduły GDDR6 przyczyną wyższych cen kart graficznych

Firma AMD wprowadziła niedawno na rynek kartę graficzną Radeon RX 6600 XT dla graczy stawiających na rozgrywkę w 1080p. Jak wynika z doniesień, Czerwoni chcieli wycenić nową grafikę taniej, ale ostatecznie zmuszeni byli podnieść cenę.

Tak wynika z informacji przekazanych przez źródło przecieku, które przed premierą nowego Radeona podało trafione szczegóły specyfikacji karty, ale sugerowało, że ta będzie kosztować 349 USD. Wynikać to miało z faktu, że AMD chciało wprowadzić ten model na rynek w tej cenie, ale informacje te pochodziły sprzed miesiąca i ostatecznie cena detaliczna wyniosła 379 USD, co wielu graczy uznało za zbyt wysoką kwotę, jak na tej klasy GPU. 

Jak wynika z doniesień, Czerwoni chcieli wycenić Radeona RX 6600 XT taniej, ale ostatecznie zmuszeni byli podnieść cenę.

AMD Radeon RX 6600 XT już oficjalnie. Specyfikacja, wydajność i cena karty graficznej

Oczywiście, mówimy tu jedynie o sugerowanych cenach, które ze względu na trwający globalny niedobór chipów, niewiele mają wspólnego z tym, jak wygląda to w sklepach, ale ostatnio pojawiła się iskierka nadziei, ponieważ przez jakiś czas wydawało się, że ceny GPU się poprawiają. Problem braku chipów nie ogranicza się tylko do jednostek przetwarzających (CPU lub GPU), ponieważ wpływa również na pamięci. W rzeczywistości wysokie sugerowane ceny detaliczne RX 6600 XT można wytłumaczyć obecnymi cenami pamięci GDDR6 SGRAM. GDDR6 jest używany jako bufor pamięci w większości kart graficznych AMD Radeon i NVIDIA GeForce obecnej generacji. A według internetowego sklepu o nazwie Digi-Key, chipy GDDR6 firmy Micron są obecnie sprzedawane za około 13-16 USD za GB (co zauważył użytkownik Twittera o nazwie ultrawide219).

AMD Radeon RX 6600 XT już oficjalnie. Specyfikacja, wydajność i cena karty graficznej

AMD faktycznie podało prasie ten sam powód, uzasadniając tak wysoką sugerowaną cenę detaliczną RX 6600 XT. Firma stwierdziła, że ​​ceny pamięci GPU podwoiły się, co może rzeczywiście być prawdą, jeśli to, co widzimy w Digi-Key, jest odzwierciedleniem rzeczywistych cen rynkowych. I nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że producenci tacy jak AMD otrzymują zniżki ze względu na zamówienia hurtowe, to nadal będą to bardzo wysokie kwoty (przy 6,5 USD za GB daje to 52 USD dla 8 GB pamięci VRAM w modelu RX 6600 XT). I nie uwzględnia to kosztów związanych z integracją chipów VRAM z samą kartą. Możliwe też, że AMD i Nvidia będą używać pamięci innych producentów, takich jak SK Hynix czy Samsung, jednak ich ceny nie będą się zbytnio różnić od cen modułów Microna.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bardzo drogie moduły GDDR6 przyczyną wyższych cen kart graficznych

 0