NVIDIA RTX 4000 ma zapewnić skok wydajności porównywalny z przejściem z GPU Maxwell na Pascal

NVIDIA RTX 4000 ma zapewnić skok wydajności porównywalny z przejściem z GPU Maxwell na Pascal

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nowe karty RTX 4000 mogą mieć spory apetyt na prąd, potrzebując nawet 500 W, a teraz wiemy, że tak wysokie wartości mają swoje uzasadnienie. Według nieoficjalnych informacji, karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 40 Series z architekturą GPU Ada Lovelace zaoferują skok wydajności na takim samym poziomie, jak przejście z 9-serii układów graficznych Maxwell na 10-serię GPU Pascal.

Wprowadzenie kart graficznych GeForce GTX 10 z GPU Pascal przyniosło użytkownikom ogromny skok wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. GeForce GTX 1080 Ti  to wciąż rewelacyjna na karta, która jest uważana za najlepszy układ "Ti" jaki kiedykolwiek powstał, a oferowany wzrost wydajności nie został później powtórzony przy Turnigach i Ampere. Pogłoski mówią jednak, że nowa, wyprodukowana z użyciem procesu 5 nm od TSMC seria NVIDIA GeForce RTX 40 zapewni taki sam skok wydajności w porównaniu z serią GeForce RTX 30, co wcześniej GTX 1080 Ti.

Według nieoficjalnych doniesień nowe karty RTX 4000 mogą przynieść ponad 2-krotyny wzrost wydajności względem Ampere.

Tak duży zapowiadany wzrost mocy obliczeniowej może tłumaczyć zwiększony apetyt na prąd. Niestety karty nie pojawią się szybko. Realistyczny termin to nawet pierwszy kwartał 2023 roku, a wcześniej NVIDIA będzie chciała jak najwięcej wycisnąć z obecnych na rynku kart Ampere, wprowadzając odświeżenie linii GeForce RTX 30 wprowadzając w przyszłym roku edycje SUPER. Choć do premiery jeszcze tak daleko, sugeruje się, że NVIDIA GeForce RTX 40 z serii Ada Lovelace zaoferują zegary boost od 2,2 do 2,5 GHz. 

 Nadchodzące GPU AMD NAVI31 i NVIDIA AD102 mają mieć ogromny apetyt na prąd

Portal Wccftech dokonał szacunkowych wyliczeń i jeśli któryś z układów AD102 otrzyma 18432 rdzenie CUDA, to otrzymamy do 80 TFLOP wydajności obliczeniowej FP32 przy 2,2 GHz, co dajw wydajność dwukrotnie wyższą niż zaoferuje RTX 3090. Pokrywa się to z doniesieniami, że możemy się spodziewać nawet 2,5-krotnego wzrostu wydajności dzięki kartom graficznym NVIDIA GeForce RTX 40. Pytanie tylko, jak NVIDIA wyceni swoje nowości.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA RTX 4000 ma zapewnić skok wydajności porównywalny z przejściem z GPU Maxwell na Pascal

 0