Tak wyglądać ma gniazdo AMD AM5 dla procesorów Raphael (Zen 4)

Tak wyglądać ma gniazdo AMD AM5 dla procesorów Raphael (Zen 4)

 

ExecutableFix opublikowało pierwsze rendery nadchodzącego gniazda AMD AM5. W przyszłym roku AMD po raz pierwszy od debiutu Ryzenów zmieni swoją podstawkę desktopową na gniazdo AM5, które będzie wykorzystywać układ Land Grid Array (LGA-1718). I co ciekawe, odejście od gniazda PGA AM4 spotkało się z pozytywnymi opiniami społeczności. 

W końcu prawdopodobieństwo uszkodzenia procesora nowej generacji podczas instalacji będzie znacznie mniejsze, a poza tym znacznie taniej jest wymienić gniazdo płyty głównej niż naprawić sam procesor. Jeśli zaś chodzi o zaprezentowane grafiki, to pokazują nowy mechanizm blokujący AM5. Oczywiście nie będzie śrub, jak w procesorach EPYC, które są obecnie jedynymi procesorami Zen firmy AMD korzystającymi z gniazda LGA, ale tradycyjny zatrzask i zacisk, które utrzymają procesor na miejscu podczas instalacji (typowe rozwiązanie stosowane w konsumenckich CPU). Gniazdo AM5 od AMD wygląda znajomo, gdyż przypomina podstawki Intel HEDT LGA.

W przyszłym roku AMD po raz pierwszy od debiutu Ryzenów zmieni swoją podstawkę desktopową na gniazdo AM5.

ExecutableFix opublikowało pierwsze rendery nadchodzącego gniazda AMD AM5

Render zawiera również konstrukcję procesorów AMD Raphael, która została ujawniona już wcześniej przez ExecutableFix. Ta seria procesorów będzie oparta na architekturze Zen 4, której premiera spodziewana jest dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Ta ma zastąpić odświeżoną Zen 3+/Zen 3 3D V-Cache, która powinna mieć swoją premierę pod koniec tego roku. Procesory Zen 4 mają obejmować serię serwerowych procesorów EPYC 7004 o nazwie kodowej „Genoa”, procesory konsumenckie znane pod nazwą kodową „Raphael” i APU o nazwie kodowej „Phoenix”. 

ExecutableFix opublikowało pierwsze rendery nadchodzącego gniazda AMD AM5

AMD Radeon RX 6600 XT już oficjalnie. Specyfikacja, wydajność i cena karty graficznej

Co ciekawe, spodziewamy się, że zarówno procesory konsumenckie Ryzen, jak i APU, będą oferować zintegrowaną grafikę RDNA 2. Przejście na Zen 4 będzie wymagało też nowej platformy, która ma obsługiwać pamięć DDR5. Podczas odzewu do inwestorów dr Lisa Su potwierdziła, że ​​produkty Zen 4 są na dobrej drodze do wydania w przyszłym roku. W przeciwieństwie do Intela, który przedstawiał swoje plany z kilkuletnim wyprzedzeniem, AMD niechętnie dzieli się szczegółami na temat swojego kilkuletniego harmonogramu wydawniczego i architektur po Zen 4. AMD nie potwierdziło, które produkty poza Ryzenem otrzymają wsparcie ze strony 3D V-Cache.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tak wyglądać ma gniazdo AMD AM5 dla procesorów Raphael (Zen 4)

 0