Navi 31 z 15360 rdzeniami i bez CU? Przecieki na temat nowej generacji GPU AMD

Navi 31 z 15360 rdzeniami i bez CU? Przecieki na temat nowej generacji GPU AMD

W ostatnim czasie doniesienia z obozu Czerwonych zdominowane są przeciekami na temat nadchodzących kart graficznych z serii Radeon RX 6600, ale w siecie pojawiły się właśnie ciekawe plotki odnośnie nowej generacji GPU AMD. 

Redakcja niemieckiego portalu 3DCenter postanowiła nieco pogrzebać i zebrać informacje na temat GPU Navi 31, które pojawiły się w miniony weekend. Co ciekawe, z kilku różnych źródeł wypłynęły pewne interesujące szczegóły, które zdają się pokrywać, więc można uznać je za bardziej wiarygodne. I tak po tym, jak niedawno popularny informator, znany jako Kopite7kimi, ujawnił, że flagowy procesor graficzny nowej generacji o nazwie Navi 31 będzie wyposażony w 15360 procesorów strumieniowych, właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie tej informacji z innego źródła. Według Bondrewd, użytkownika forum Beyond3D, w GPU Navi 31 znajduje się 30 Workgroup Processors (WGP) RDNA. Obecnie mówi się, że to GPU jest konstrukcją dwuprocesorową (MCM), co sugeruje 15360 rdzeni, jeśli każdy klaster zawiera 256 jednostek cieniujących (rdzenie FP32/procesory strumieniowe), czyli dwa razy więcej niż to, co obecnie oferuje architektura RDNA2.

3DCenter postanowiło nieco pogrzebać i zebrać informacje na temat GPU Navi 31, które pojawiły się w miniony weekend.

Navi 31 z 15360 rdzeniami i bez CU? Przecieki na temat nowej generacji GPU AMD

Ciekawą zmianą w budowie tych GPU jest rzekomy brak jednostek obliczeniowych (CU). Układ graficzny zostanie podzielony na grupy robocze zamiast grup roboczych zawierających jednostki obliczeniowe. Nie powinno to zbytnio wpłynąć na złożoność designu, ale mimo to jest to interesująca zmiana.

Trwa również dyskusja dotycząca konfiguracji pamięci Navi 31. Chociaż nikt jeszcze nie udostępnił pojemności pamięci kolejnego flagowego GPU od AMD, powszechnie uważa się, że Navi 31 nadal ma oferować 256-bitową magistralę. Ważne jest jednak to, że Infinity Cache ma się rozszerzyć ze 192 MB do 256 MB, a nawet 512 MB, w zależności od źródła przecieku. 

Radeon RX 6600 XT może być tańszy, niż sądziliśmy. Jak wypadnie na tle RTX 3060?

Architektura AMD RDNA 3 powinna zadebiutować w trzecim lub czwartym kwartale 2022 r. AMD opracowuje również procesory graficzne Navi 34, Navi 33 i Navi 32.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Navi 31 z 15360 rdzeniami i bez CU? Przecieki na temat nowej generacji GPU AMD

 0