Dyski SSD NVMe PCIe 5.0 już w 2022 roku. Przyniosą przeszło dwukrotny wzrost prędkości

Dyski SSD NVMe PCIe 5.0 już w 2022 roku. Przyniosą przeszło dwukrotny wzrost prędkości

Wydawać by się mogło, że dyski SSD PCIe 4.0 dopiero co zadebiutowały na rynku, tymczasem pierwsze modele oferujące prędkości nawet powyżej 5000 MB/s mają już po dwa lata na karku. Nowa generacja superszybkich nośników półprzewodnikowych zadebiutować ma zaś już w przyszłym roku.

Warto przypomnieć, że dyski SSD PCIe 4.0 zadebiutowały wraz z platformą AMD Zen 2/X570 w połowie 2019 roku, a od tego czasu wyraźnie przyspieszyły, osiągając transfery rzędu 7000 MB/s. Wygląda na to, że następny skok generacyjny w tym zakresie nastąpi jednak dzięki platformie Intela (Alder Lake), której premiera spodziewana jest pod koniec bieżącego roku. Ta przynieść ma bowiem pierwsze płyty główne z obsługą interfejsu PCIe 5.0. TrendForce wskazuje jednak, że na pierwsze SSD PCIe 5.0 poczekamy do 2022 roku, co przynieść ma kolejny ogromny skok w wydajności pamięci masowej.

TrendForce wskazuje, że pierwsze SSD PCIe 5.0 zadebiutują w 2022 roku, co przyniesie kolejny ogromny skok w wydajności pamięci masowej.

 

Marvell Bravera SC5 to kontroler SSD PCIe 5.0 osiągający aż 14 GB/s

„Oczekuje się, że Intel i AMD rozpoczną masową produkcję procesorów Eagle Stream i Genoa w pierwszej połowie 22” – stwierdziło TrendForce w swoim najnowszym raporcie rynkowym. „Badania TrendForce wskazują, że dostawcy NAND Flash szybko przygotowują produkcję dysków SSD PCIe G5 w odpowiedzi na nadchodzącą masową produkcję Eagle Stream. W związku z tym te dyski SSD prawdopodobnie pojawią się na rynku między drugim a trzecim kwartałem 2022”. W pierwszej kolejności powinniśmy więc otrzymać dyski przeznaczone na rynek profesjonalny. 

Należy zauważyć, że interfejs PCIe 4.0 x4 ma teoretyczną maksymalną przepustowość na poziomie 8 GB/s. Dyski SSD takie jak Patriot Viper VP4300 już zbliżają się do granic interfejsu x4 z maksymalnymi odczytami sekwencyjnymi na poziomie 7,4 GB/s. Interfejs PCIe 5.0 x4 podwoiłby teoretyczne tę wartość z 8 GB/s do 16 GB/s, co teoretycznie powinno zagwarantować ogromny skok wydajnościowy. 

Wśród pierwszych firm, które będą wypuszczać kontrolery SSD PCIe 5.0, będzie Marvell. Pod koniec maja Marvell ogłosił swój kontroler Bravera SC5 SSD, który obsługuje PCIe 5.0 i NVMe 1.4b. Kontroler będzie dostępny zarówno w wersji 8-, jak i 16-kanałowej z maksymalnymi sekwencyjnymi odczytami i zapisami odpowiednio 14 GB/s i 9 GB/s.

Jesteśmy przekonani, że firmy takie jak Samsung, Silicon Motion i Phison również pracują już nad własnymi, konkurencyjnymi kontrolerami PCIe 5.0.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dyski SSD NVMe PCIe 5.0 już w 2022 roku. Przyniosą przeszło dwukrotny wzrost prędkości

 0