Nikt nie chce ATX12VO. Producenci płyt głównych pokazali Intelowi środkowy palec

Nikt nie chce ATX12VO. Producenci płyt głównych pokazali Intelowi środkowy palec

Płyty główne Intel Z690 dla procesorów Alder Lake zachowają tradycyjne 24-pinowe złącze zasilania. Według nieoficjalnych informacji większość producentów płyt głównych zdecydowała się porzucić standard ATX12VO, na który mocno naciskał Intel.

Wprowadzenie złącza zasilania ATX12VO miało być wielkim wydarzeniem powiązanym z płytami głównymi z serii 600. Nowy standard miał być oferowany m.in. na flagowych konstrukcjach opartych na chipsecie Z690. Do tej pory ATX12VO posiada tylko kilka płyt głównych i najwyraźniej więcej ich nie będzie. Według ujawnionej nieoficjalnie w maju dokumentacji Intela, na producentów był wywierany spory nacisk, by ATX12VO zostało wprowadzone w szerszym zakresie jeszcze przed premierą procesorów Alder Lake-S. Oczywiście takie zmiany wcale nie są producentom na rękę. Intel mocno próbował przeforsować swoje pomysły i chciał wprowadzić nową, ujednoliconą i bardziej energooszczędną konfigurację złączy zasilania na swoich płytach głównych, począwszy od następnej generacji. Wszystko wskazuje jednak na to, że skończyło się tylko na planach i szumie medialnym. 

Intel mocno forsował wprowadzenie ATX12VO, które zwiększa efektywność energetyczną, ale powoduje też większą złożoność płyt głównych, które miałyby przejąć część funkcji zasilacza. Producenci za plecami pokazywali jednak Intelowi środkowy palec, bo okazuje się, że nikt nie zamierza się podporządkować.

Nikt nie chce ATX12VO od Intela

Płyty główne Z690, obsługujące procesory Alder Lake Desktop, miały przyjąć nowy standard, który zmniejsza pobór mocy w stanie bezczynności o połowę. To oczywiście ważna zaleta, jednak dla producentów wzrost wydajności energetycznej w stanie spoczynku nie jest tak znaczący, jak moc w całym zakresie obciążenia. Zmiany konstrukcyjne w samych płytach głównych oraz zmiany w zasilaczach (bądź konieczność dołączania przejściówek w komplecie) okazały się zbyt uciążliwe, by wprowadzać nowe standardy. Sami użytkownicy również nie patrzyli przychylnie na zapowiadane zmiany.

Nikt nie chce ATX12VO od Intela

Podobno Intel postawił wymóg, aby każdy producent płyt głównych wyprodukował co najmniej jedną płytę główną obsługującą standard ATX12VO. Producenci postanowili iść na skróty i wpinali adapter 12VO w 24-pinowe złącze, zamiast dokonać właściwej implementacji na samej płycie. Źródła dodają, że chociaż Intel zmusił producentów do wyprodukowania co najmniej jednej płyty głównej ATX12VO, nie oznacza wcale, że muszą ją wydać. Jedne ze wczesnych scenariuszy przewidywały taką sytuację, twierdząc, że jedynie budżetowe płyty przejdą na ATX12VO. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, by producenci zwiększali koszt produkcji tańszych konstrukcji, a pozostawali przy obecnych rozwiązaniach jedynie w Z690.

 Intel wymusza wprowadzenie standardu zasilania ATX12VO przed premierą procesorów Alder Lake-S

Nowy standard wymaga posiadania płyty głównej z nowym 10-pinowym złączem zasilania oraz zgodnym zasilaczem. Zasilacz ma dostarczać tylko napięcie 12 V, co oznacza, że ​​napięcia niższe lub wyższe niż 12 V musiałyby być bezpośrednio konwertowane przez samą płytę główną, a nie przez zasilacz. Zwiększa to oczywiście złożoność płyty głównej, która przejmuje część funkcji zasilacza. Intel może dalej naciskać na zmiany, jednak nie ma co oczekiwać, że ATX12VO pojawi się w najbliższej przyszłości.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nikt nie chce ATX12VO. Producenci płyt głównych pokazali Intelowi środkowy palec

 0