Beta Diablo IV wykańcza karty graficzne. I to dosłownie... Rośnie liczba awarii

Beta Diablo IV wykańcza karty graficzne. I to dosłownie... Rośnie liczba awarii

Blizzard udostępnił grywalną wersję beta Diablo IV, ale wygląda na to, że dla niektórych użytkowników taka rozgrywka może skończyć się niezbyt przyjemnie. W serwisie Reddit oraz na forum Blizzarda pojawiła się niepokojąca liczba zgłoszeń użytkowników, którzy twierdzą, że beta powoduje zgon kart graficznych, wliczając w to tak wydajne konstrukcje jak GeForce RTX 3080 Ti.

Użytkownicy alarmują, że beta Diablo IV powoduje uśmiercenie ich kart graficznych. Jedno z pierwszych zgłoszeń dotyczy karty Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC 12G, która uległa awarii już po 20 minutach gry. Według użytkownika, momentem, w którym karta oszalała, był przerywnik filmowy w kaplicy. Inne zgłoszenia dotyczą podobnych przypadków, jednak karty odmawiały posłuszeństwa również w czasie gry, nie tylko przerywników. Raportowane objawy są takie same w różnych przypadkach: czarny ekran, maksymalne obroty wentylatorów i brak wyświetlanego obrazu, nawet po restarcie.

Beta Diablo IV może spowodować uszkodzenie karty graficznej. Podobnie jak 2 lata temu przy New World od Amazona, użytkownicy zalecają ograniczenie maksymalnej liczby fps, żeby zapobiec uszkodzeniu GPU. Blizzard jak dotąd milczy w tej sprawie.

Początkowo problem zdawał się dotyczyć jedynie kart GeForce RTX 3080 Ti, a najczęściej problematyczne miały się okazywać te od Gigabyte. Wkrótce okazało się, że umierają równie karty nie tylko innych producentów, ale także inne modele.  Zgłosił się również jeden właściciel GeForce RTX 3080 i jeden posiadacz Radeon RX 6900 XT. Nie wiadomo, czy winę ponosi sama gra, czy wadliwe karty, jednak  Gigabyte wysłał jednemu z poszkodowanych zamiennik, ale nie podał żadnych szczegółów na temat tego, co było problemem.

Producent Karta graficzna Liczba przypadków
Gigabyte GeForce RTX 3080Ti 6
Nieokreślony GeForce RTX 3080Ti 5
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC 12G 3
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12G 1
EVGA GeForce RTX 3080Ti 1
Nieokreślony GeForce RTX 3080 1
Nieokreślony Radeona RX 6900XT 1

Jak dotąd ani Blizzard, ani Gigabyte nie wypowiedzieli się na ten temat.  Jako rozwiązanie tymczasowe, użytkownicy zalecają ograniczenie liczby klatek na sekundę w panelu zarządzania GPU. Czy coś Wam to przypomina? W lipcu 2021 roku podobne problemy z kartami graficznymi widoczne były przy testach gry New World od Amazon. Wtedy również zalecano ograniczenie maksymalnej liczby klatek na sekundę, żeby zapobiec uszkodzeniu karty.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Beta Diablo IV wykańcza karty graficzne. I to dosłownie... Rośnie liczba awarii

 0