Bethesda twierdzi, że karty graficzne Intel ARC nie spełniają minimalnych wymagań Starfield

Bethesda twierdzi, że karty graficzne Intel ARC nie spełniają minimalnych wymagań Starfield

Bethesda w tym tygodniu oficjalnie wypuściła Starfield na PC i wygląda na to, że właściciele kart graficznych Intel ARC będą musieli obejść się smakiem, a przynajmniej będą mieli spore problemy z poprawnym działaniem gry. Według Bethesdy nawet Intel Arc A770 nie spełnia bowiem minimalnych wymagań Starfielda dla komputerów PC.

Intel Arc A770 za słaby?

Wsparcie Bethesda twierdzi, że Intel Arc A770 nie spełnia minimalnych wymagań, choć takowe obejmują karty graficzne AMD Radeon RX 5700XT lub NVIDIA GeForce GTX 1070Ti. Jest to o tyle dziwne, że w wielu grach DX12 i Vulkan Intel Arc A770 pokonuje oba te modele. Na przykład w Tomb Raider Intel Arc A770 jest w stanie dorównać wydajnością GeForce RTX 3070. Jak podaje DSoG w Total Warhammer 3, Intel Arc A770 również pokonuje zarówno Radeona RX 5700XT, jak i GeForce'a GTX 1070Ti.

Bethesda w tym tygodniu oficjalnie wypuściła Starfield na PC i wygląda na to, że właściciele kart graficznych Intel ARC będą musieli obejść się smakiem.

Test kart graficznych w Starfield. Optymalizacyjna porażka roku

W praktyce posiadacze Intel Arc A770 faktycznie mogą grać w Starfielda, o ile korzystają z najnowszego sterownika wydanego przez firmę Intel kilka dni temu. Muszą jednak borykać się z uszkodzonymi teksturami i licznymi awariami. Są to poważne problemy i stanowisko Bethesdy zdaje się sugerować, że zespół nie zamierza ich naprawiać.

Optymalizacja to żart

Todd Howard stwierdził, że Starfield został zoptymalizowany pod kątem komputerów PC, ale nasz test pokazuje, że coś tu ewidentnie poszło nie tak. Co więcej, ponieważ karty graficzne Intela pojawiły się na rynku w 2022 roku, Bethesda nie ma wymówki, aby ich nie wspierać. Trudno tu więc mówić o prawdziwej optymalizacji pod kątem PC, tym bardziej że gra zdaje się mocno faworyzować sprzęt AMD, a nie uświadczymy tu nawet ray tracingu, który wydaje się już standardem w tytułach AAA, szczególnie o takim rozmachu. 

Z wypowiedzi twórców wynika, że raczej nie ma co liczyć na patche, które znacząco poprawią wydajność w grze, ale zawsze można ratować się modami, dodającymi obsługę DLSS 3. Na oficjalne wsparcie XeSS nie ma co liczyć. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bethesda twierdzi, że karty graficzne Intel ARC nie spełniają minimalnych wymagań Starfield

 0