Bill Gates opublikował 7-stronicowy list o sztucznej inteligencji i jej przyszłości

Bill Gates opublikował 7-stronicowy list o sztucznej inteligencji i jej przyszłości

Bill Gates, były szef Microsoftu, w ostatnim czasie skupia swoją uwagę na sztucznej inteligencji. Na swojej stronie internetowej, gatesnotes.com, opublikował siedmiostronicowy dokument poświęcony nowym technologiom i omawia m.in. obszary, gdzie jego zdaniem sztuczna inteligencja będzie miała największe znaczenie.

Bill Gates podkreśla, że w swoim życiu spotkał dwie technologie, które zrewolucjonizowały jego myślenie i miały ogromny wpływ na jego życie. Pierwszą z nich była graficzna interakcja użytkownika z komputerami, którą poznał w 1980 roku. Ta technologia diametralnie zmieniła sposób, w jaki kontrolujemy komputery, a programista Charles Simonyi, który zaprojektował ten interfejs, został wkrótce potem pracownikiem Microsoftu. Drugim kamieniem milowym było odkrycie systemu OpenAI. Gates rozpoczął współpracę z OpenAI w 2016 roku, jednak dopiero w połowie 2022 roku zainteresowała go zdolność systemu do zdawania egzaminów z biologii ze świetnym wynikiem.

Gates skupił się na trzech sektorach, które sztuczna inteligencja mogłaby przekształcić: siła robocza, opieka zdrowotna i edukacja.

Według Gatesa, udzielono poprawnych odpowiedzi na 59 z 60 pytań, a sztuczna inteligencja skutecznie poradziła sobie z 6 końcowymi pytania otwartymi. Gates przyznaje jednak, że mimo świetnego wymyślania nowych treści, AI ma swoje ograniczenia w kwestiach merytorycznych, na przykład w planowaniu podróży, gdzie nie zawsze można mieć pewność, czy wybrany hotel istnieje. Nie mniej jednak Gates uważa, że w ciągu najbliższych 5-10 lat AI będzie ogromną pomocą w trzech kluczowych obszarach: edukacji, opiece zdrowotnej i zwiększeniu produktywności. Opisuje AI jako drugiego pilota, który pomoże w takich zadaniach, jak pisanie e-maili, zarządzanie skrzynką pocztową, ułatwienie pisania w różnych językach oraz przejęcie niektórych żmudnych czynności, które są uciążliwe dla człowieka. W przypadku służby zdrowia, AI może pomóc w załatwianiu formalności dla firm ubezpieczeniowych oraz wypełnianiu dokumentów związanych z wizytami biznesowymi, co pozwoli lekarzom poświęcić więcej czasu na rzeczywistą pomoc pacjentom.

Teoretycznie, kraje rozwijające się powinny być priorytetem dla zastosowania sztucznej inteligencji, ale Bill Gates obawia się, że AI będzie w pierwszej kolejności skierowane do krajów rozwiniętych. Mimo to, sztuczna inteligencja może pomóc w kontroli urządzeń medycznych, przejmując niektóre ustawienia i ułatwiając tym samym szkolenie personelu. W edukacji pojawiają się problemy z oryginalnością nadesłanych prac, ale AI może pełnić rolę asystenta przy pisaniu pierwszego szkicu, który uczeń musi następnie dopracować.

Bill Gates poruszył również kwestie problemów związanych z AI, takie jak jego niedostateczna skuteczność w dziedzinie matematyki czy kwestie etyczne, o których mówiły różne książki i filmy science-fiction. Z racji swojego zainteresowania literaturą, Gates na końcu wymienił trzy polecane książki do przeczytania: Superinteligencja Nicka Bostroma; Życie 3.0 autorstwa Maxa Tegmarka; oraz Tysiąc mózgów autorstwa Jeffa Hawkinsa .

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bill Gates opublikował 7-stronicowy list o sztucznej inteligencji i jej przyszłości

 0