Binance pozwane przez rząd USA. Największa giełda pozwalała na omijanie prawa w programie VIP

Binance pozwane przez rząd USA. Największa giełda pozwalała na omijanie prawa w programie VIP

Giełda kryptowalut Binance i jej szef Changpeng Zhao zostali pozwani przez amerykańskie organy regulacyjne za obejście amerykańskich przepisów i pomoc użytkownikom w omijaniu prawa.

CTFC (Commodity Futures Trading Commission) wzięło na celownik giełdę kryptowalutową Binance.  Jest ona największą na świecie tego typu działalnością, a teraz została pozwana wraz ze swoim szefem (Changpeng Zhao) za omijanie amerykańskiego prawa. Firma została założona w 2017 roku i według pozwu pozwala amerykańskim klientom kupować instrumenty pochodne oparte na kryptowalutach od co najmniej lipca 2019 roku, jeśli nie wcześniej. W tym przypadku nie kupuje się samej kryptowaluty, a jedynie zawiera się kontrakt, który odzwierciedla jej aktualną cenę. Takie transakcje nie są jednak dozwolone w USA bez odpowiedniej rejestracji.

Największa giełda kryptowalut Binance została pozwana przez rząd USA. Program VIP oferowa specjalne przywileje ściganym przez prawo w obliczu zamrożenia aktywów. Firma dodatkowo nie weryfikowała, a nawet celowo zmieniała narodowość amerykanów, by umożliwiać im zawieranie kontraktów na kryptowaluty, bez wymaganej prawnie rejestracji. 

Pozew mówi, że Binance nie sprawdza odpowiednio narodowości swoich klientów, pozwalając na dokonywanie tych transakcji przez osoby z USA bez rejestracji. To jednak nie wszystko, bo najwyraźniej Binance zmieniło kilkaset rekordów w bazie danych, gdzie narodowość USA została zmieniona na "UNKWN", aby przekazać, że narodowość danego klienta była nieznana, pozwalając na brak ograniczeń w działalności. Binance bez zaskoczenia zaprzecza takim zarzutom.
 
Giełda miała również inne sposoby pomagania swoim amerykańskim klientom w handlu na platformie, pozwalając pozostać niewykrytym. Binance miało również wymagać od swoich pracowników, aby komunikowali się z klientami z USA za pomocą szyfrowanej aplikacji Signal z automatycznym usuwaniem wiadomości, aby nie można było ich namierzyć. Niejasna siedziba firmy ukrywająca się za spółką holdingową na Kajmanach również nie dodaje jej wiarygodności. Przypomnijmy, że w ciągu 2021 roku klienci Binance zainwestowali 34 biliony dolarów.

Kluczową częścią rzekomych wysiłków Binance w pozyskiwanie użytkowników z USA był program VIP dla osób o wysokiej wartości netto „Binance jest świadome tożsamości i lokalizacji geograficznej swoich VIP-ów, ponieważ Binance monitoruje swoje źródła wolumenu transakcji i przychodów opartych na opłatach jako rzecz oczywistą podczas prowadzenia swoich operacji”, twierdzi CFTC. VIP-om Binance oferowano specjalne przywileje, gdy ścigały ich organy ścigania lub zamrażały ich aktywa, twierdzi CFTC, dodając że Binance ostrzega VIP-ów lub sugeruje, aby zabrali swoje aktywa z platformy. „Nie mów bezpośrednio użytkownikowi, aby uciekał”, Binance instruował swój zespół. „Jeśli użytkownik jest dużym lub sprytnym traderem, otrzyma wskazówkę”.

Samuel Lim, specjalista ds. zgodności, rzekomo odradzał jawne oszustwa, ale zachęcał do „kreatywnych sposobów” omijania przepisów. Binance „może zachęcić ich do bycia kontem innym niż kyc”. KYC to skrót od Know-your-customer, zestawu zasad, które kierują programami przeciwdziałania praniu pieniędzy dla instytucji finansowych i są kluczowym elementem walki z terroryzmem i nielegalnym finansowaniem.

Pozew jest elementem szerszej i coraz głośniejszej rozprawy z firmami kryptograficznymi. Od lat amerykańscy prokuratorzy i śledczy ścigają firmy kryptograficzne za nielegalne oferty i nieprzestrzeganie zasad mających na celu zapobieganie nielegalnej działalności. Tempo takiej działalności rządu ostatnio znacznie wzrosło.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Binance pozwane przez rząd USA. Największa giełda pozwalała na omijanie prawa w programie VIP

 0