Bitwa 16-rdzeniowych potworów Intel vs. AMD. Intel zgarnia 8 z 9 rekordów

Bitwa 16-rdzeniowych potworów Intel vs. AMD. Intel zgarnia 8 z 9 rekordów

Ostatnie kilka tygodni było naprawdę ekscytujące dla entuzjastów sprzętu PC. Intel i AMD wypuścili nowe platformy HEDT, dodatkowo na rynku pojawiły się nowe karty RX Vega. Podczas premier tych produktów, światowe sławy w podkręcaniu procesorów wzięły na warsztat 16-rdzeniowe procesory z obu stron barykady i zaczęli wyciskać z nich wszystko co tylko możliwe. Trzeba przyznać, że wyniki są imponujące.

Legendarni overlockerzy jak Splave, HiCookie, Sofos1990 czy też TheOverclocker podkręcili najnowsze 16-rdzeniowce do granic możliwości. Procesory, które testowano to Intel Core i9-7960X oraz AMD Ryzen Threadripper 1950X. Oba te wysoko wydajnościowe i wielowątkowe procesory wprowadzają nowy poziom w wielozadaniowych prędkościach i nie ma chyba lepszego i bardziej efektownego sposobu na testy, niż poddać je ekstremalnemu OC wraz z maksymalnym obciążeniem. Mowa tu oczywiście o prędkościach, których nie osiągniemy w domu na zwykłym chłodzeniu.
Maksymalne osiągnięte prędkości podczas sesji OC to 5,6 GHz (Intel Core i9-7960X) i 5,5 GHz (AMD Ryzen Threadripper 1950X). Wykorzystano przy tym płyty główne ASRock X299 OC Formula i Gigabyte X299 SOC Champion dla Intel Core i9-7960X oraz ASUS ROG Zenith Extreme dla AMD Ryzen Threadripper 1950X. Są to jedne z najlepszych konstrukcji na platformy X299 i X399.

Nie ma wątpliwości, że wyniki osiągane przez profesjonalistów, są bardzo interesujące. Choć nie odzwierciedlają one osiągów w rzeczywistym świecie, to dają nam pogląd jaką te chipy posiadają ukrytą moc i na co je stać, gdy wydobyć z nich wszystko co tylko możliwe.

Przechodząc do benchmarków, to osiągnięte rezultaty są imponujące. Nowe chipy pobiły 2 światowe rekordy oraz wskoczyły na 7 pierwszych, globalnych pozycji. Procesorem, który pokonał 2 rekordy okazał się  Intel Core i9-7960X, który dodatkowo przoduje w 8 z 9 testów. Threadripper 1950X był zdolny osiągnąć pierwsze miejsce w tylko 1 teście, ale okazał się imponującą konstrukcją samą w sobie. Pierwszy z rekordów został pobity przez overlockera Splave w WPrime 32M, który osiągnął to przy użyciu procesora Intel Core i9-7960X z wynikiem 1 sekunda 265 ms. Drugi z rekordów padł z benchmarku x265, gdzie HiCookie osiągnął niesamowitą wartość 168,44 FPS również na procesorze Intela. Osiągi te robią duże wrażenie, co natychmiast wychwycili również producenci płyt głównych jak Asus i Gigabyte, wysyłając gratulacje overlockerom, którzy musieli sporo się napracować, by uzyskać odpowiednią kombinację najlepszych zegarów, napięć i innych parametrów, otrzymując dzięki temu najwyższe, stabilne taktowanie procesora.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitwa 16-rdzeniowych potworów Intel vs. AMD. Intel zgarnia 8 z 9 rekordów

 0