Microsoft od samego początku mocno postawił na kwestie związane z bezpieczeństwem Windows 11. W ramach tego podejścia jednym z głównych wymagań tego OS jest moduł Trusted Platform Module lub TPM. Historycznie rzecz biorąc, było to fizyczne urządzenie na płycie głównej, które zapewniało niezmienny klucz bezpieczeństwa dla systemu z szyfrowaniem dwuetapowym.
Większość płyt głównych nie zawiera jednak fizycznego modułu TPM, ale nowoczesne systemy generalnie mogą go emulować. AMD określa tę funkcję jako fTPM, gdzie „f” oznacza „firmware”. W rezultacie, gdy Microsoft ogłosił, że Windows 11 będzie wymagał obsługi TPM, wiele osób po prostu włączyło fTPM i przeskoczyło do najnowszej wersji systemu Windows. Jednak od czasu premiery systemu Windows 11 pojawia się coraz więcej doniesień o problemach z wydajnością, szczególnie na różnych forach, zgłaszanych głównie od użytkowników AMD. W szczególności głośno było o tym temacie na Reddicie, ale użytkownicy na forach wsparcia Lenovo także donoszą o spadkach wydajności w licznych wątkach, szczegółowo opisujących swoje problemy, które podobno znikają po wyłączeniu fTPM. Ci skarżą się przede wszystkim na tzw. stuttering, czyli przycinanie obrazu. Zasadniczo, kilka razy dziennie, maszyna przechodzi krótki okres zamulania i zacinania się. Aplikacje się rozłączają, dźwięk trzeszczy i przerywa i nawet kursor myszy zacina się podczas poruszania po ekranie.
Pojawia się coraz więcej doniesień o problemach właścicieli Ryzenów z stutteringiem na systemie Windows 11.
Aby było jasne, niekoniecznie jest to problem z systemem Windows 11 — zdarza się to również w systemie Windows 10, gdy używany jest fTPM. Wielu z tych użytkowników zgłosiło, że wyłączenie fTPM rozwiązało problem, ale nie jest to opcja dla użytkowników Windows 11, których system operacyjny jest już skonfigurowany do korzystania z tej funkcji. Możliwe jest uruchomienie systemu Windows 11 bez modułu TPM, ale w takim przypadku prawdopodobnie lepiej będzie po prostu trzymać się Windowsa 10, ponieważ niektóre aplikacje i gry (takie jak Valorant od Riot Games) wysypują się na systemie Windows 11 bez włączonego modułu TPM.
Nie jest do końca oczywiste, czy jest to błąd w implementacji AMD firmware'u fTPM, problem z systemem Windows, czy może po prostu jakaś niezgodność między nimi. Jest mało prawdopodobne, że oprogramowanie fTPM od AMD było tak słabo wykorzystywane przed wydaniem Windowsa 11, że problem nie został wcześniej naświetlony. W tej chwili nie ma żadnego rozwiązania ani obejścia poza wyłączeniem fTPM, ale jak tylko AMD lub Microsoft zabiorą głos w tej sprawie, to damy Wam znać.
Zobacz także:
- OnePlus 10R - poznaliśmy procesor napędzający tańszą wersję flagowca i przybliżoną datę premiery
- Atak DDoS odciął cały kraj od internetu. Wszystko przez turniej Minecrafta
- Radeon RX 550 powraca z zaświatów. Stary Polaris trafił znów do produkcji
Pokaż / Dodaj komentarze do: Błędy w firmwarze fTPM platform AMD Ryzen powodują przycinanie w Windows 11