Brytyjskie Ministerstwo Obrony kupiło pierwszy rządowy komputer kwantowy

Brytyjskie Ministerstwo Obrony kupiło pierwszy rządowy komputer kwantowy

Ministerstwo Obrony będzie współpracować z brytyjską firmą Orca Computing w celu zbadania zastosowań technologii kwantowej w obronie.

Dla wielu osób wprowadzenie komputerów kwantowych do zastosowań obronnych, jest kamieniem milowym dla tej technologii, co podkreśla również Stephen Till z Laboratorium Nauki i Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony (DSTL). Komputery kwantowe potrafią wykonywać złożone obliczenia znacznie szybciej niż tradycyjne komputery, a naukowcy twierdzą również,że są w stanie  rozwiązać problemy, które przekraczają możliwości zwykłych systemów. Komputery, na których wszyscy obecnie pracujemy, przetwarzają dane w bitach, które mają wartość binarną zero lub jeden. Komputery kwantowe zamiast tego używają dwustanowej jednostki do przetwarzania danych zwanej kubitem. Może to reprezentować cyfry takie jak jeden lub zero jednocześnie w procesie mechaniki kwantowej zwanym superpozycją, pozwalając komputerom kwantowym połączyć cyfry binarne i poradzić sobie z niepewnością, czego zwykłe komputery nie mogą.

Komputery kwantowe nie są w stanie rozwiązywać jeszcze prawdziwych  problemów, jednak już są sprawdzane w zastosowaniach obronnych. Jeden z takich  systemów kupiło  sobie właśnie brytyjskie Ministerstwo Obrony, żeby lepiej zrozumieć i w praktyce testować możliwości  komputera kwantowego.

Ministerstwo Obrony ma dostęp do małego komputera kwantowego Orca PT-1, który ma ogromną przewagę nad konkurencją, ponieważ nie wymaga temperatury otoczenia poniżej zera, czego wymagają wrażliwe na ciepło  kubity. System Orca wykorzystuje fotony lub pojedyncze jednostki światła do optymalizacji zadań uczenia maszynowego, takich jak analiza obrazu i podejmowanie decyzji.

Czy komputer kwantowy pomoże na przyspieszenie działań obronnych? W tym momencie raczej nie. Wykorzystanie komputera kwantowego ma wprowadzić nową technologię i pomóc w jej  zrozumieniu.  Jak twierdzi prof. Winfried Hensinger, szef Sussex Center for Quantum Technologies na University of Sussex, "[komputery kwantowe] nie potrafią jeszcze rozwiązać żadnych praktycznych problemów. Pozwalają być może oszacować możliwości, jakie miałaby praca na komputerze kwantowym, gdyby można było przeskalować tę maszynę do naprawdę dużych rozmiarów systemu".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Brytyjskie Ministerstwo Obrony kupiło pierwszy rządowy komputer kwantowy

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł