Cadence i Micron rozpoczną produkcję pamięci DDR5 w przyszłym roku

Cadence i Micron rozpoczną produkcję pamięci DDR5 w przyszłym roku

W maju tego roku Cadence i Micron uraczyły nas pierwszym publicznym pokazem następnej generacji pamięci RAM, czyli DDR5, gdzie pierwszy producent odpowiedzialny był za stworzenie interfejsu IP, a drugi krzemowego prototypu DDR5. W trakcie konferencji TSMC na początku tego miesiąca, obie firmy przedstawiły postęp prac nad nową technologią i choć specyfikacja DDR5 wciąż jeszcze nie została sfinalizowana przez JEDEC, nie zamierzają one czekać i zapowiedziały start produkcji 16 Gb pamięci DDR5 pod koniec przyszłego roku. Jak podkreślano w połowie tego roku, główną zmianą względem poprzedniej generacji ma być tu przede wszystkim zwiększenie pojemności kości, a nie jedynie wyższa wydajność i niższy pobór energii. Czego możemy się więc tak naprawdę spodziewać po kolejnej generacji pamięci RAM?

Cadence i Micron przedstawili postęp prac nad nową technologią i choć specyfikacja DDR5 wciąż jeszcze nie została sfinalizowana przez JEDEC, nie zamierzają one czekać i zapowiedzieli start produkcji 16 Gb pamięci DDR5 pod koniec przyszłego roku.

Cadence i Micron rozpoczną produkcję pamięci DDR5 w przyszłym roku

DDR5 przynieść ma ze sobą prędkości I/O rzędu 4266-6400 MT/s przy napięciu, które spadnie do 1,1 V z dozwoloną fluktuacją w zakresie 3% (±0.033V). Pamięci korzystać mają z dwóch niezależnych 32/40-bitowych kanałów na moduł (z i bez ECC), a co więcej oczekiwać można usprawnionej magistrali komend, lepszych schematów odświeżania i zwiększenia grupy banków, co powinno zwiększyć wydajność. Cadence chwali się, że DDR5 zapewni o 36% wyższą przepustowość w rzeczywistych zastosowaniach niż DDR4, nawet przy 3200 MT/s, a po osiągnięciu 4800 MT/s spodziewać mamy się aż o 87% wyższej przepustowości w porównaniu do DDR4-3200. Jedną z najważniejszych cech DDR5 mają być zaś monolityczne układy o gęstości powyżej 16 Gb.    

Cadence i Micron rozpoczną produkcję pamięci DDR5 w przyszłym roku

Co prawda producenci DRAM posiadają już monolityczne chipy DDR4 o pojemności 16 Gb, ale ze względu na prawa fizyki, te nie mogą oferować ekstremalnych prędkości taktowania lub I/O, dlatego pamięci DDR5 od Microna posiadać będą własne regulatory napięcia i  PMIC, a przed firmą wciąż czeka jeszcze dużo wyzwań. Niemniej jednak, ta spodziewa się, że rozpocznie produkcję 16 Gb układów DDR5 z wykorzystaniem procesu technologicznego „poniżej 18 nm” pod koniec przyszłego roku. Te zapewne w pierwszej kolejności trafią na rynek serwerowy, gdzie tak istotne są ogromne ilości pamięci. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Intel zamierza rozpocząć obsługę technologii DDR5, ale AMD wcześniej zapowiadało, że gniazdo AM4 wspierane będzie do 2020 roku, co oznacza, że układy tego producenta z pamięciami DDR5 mogą zadebiutować już za dwa lata.  To jednak tylko spekulacje, ale biorąc pod uwagę zapowiedzi Microna i Cadence, spodziewać można się, że rzeczywiście powoli zbliżamy się do przesiadki na kolejną generację pamięci RAM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cadence i Micron rozpoczną produkcję pamięci DDR5 w przyszłym roku

 0