Cała prawda o atrapach w Threadripperach

Cała prawda o atrapach w Threadripperach

Wiele zostało już powiedziane i napisane o najnowszych procesorach od AMD - Threadripperach, zwłaszcza w temacie ich budowy. Z początku wszyscy myśleli, że właściwie są to procesory Epyc, jako że okazało się, iż Threadrippery również posiadają 4 pełnoprawne 8-rdzeniowe moduły, takie same jakie znajdują się w serwerowych 32-rdzeniowych układach Epyc.

Po niedawnych rewelacjach overlockera znanego w środowisku jako Der8auer, który zdecydował się oskalpować Threadrippera, zdejmując z niego IHS, wiemy że pod spodem kryją się nie 2, ale 4 kości - biorąc zaś pod uwagę, że każda z nich wyposażona jest w 8 rdzeni, daje to łącznie 32 rdzenie. Sądzono, że nieaktywne rdzenie zostały specjalnie wyłączone przez AMD, co z kolei wywołało falę domysłów i oczywiście domniemań, że wyłączone rdzenie, da się ponownie włączyć. Nieco więcej światła zdecydował się na tę sprawę rzucić James Prior z AMD.

Wszyscy mający jeszcze nadzieję, że dodatkowe rdzenie w Threadripperach można w magiczny sposób uaktywnić, w tym momencie powinni porzucić wszelkie złudzenia

Jednocześnie udało się wyjaśnić, czemu w przypadku tych przecież pełnoprawnych, nadmiarowych modułów AMD stosuje nazwę atrapa, nie określając ich po prostu jako nieaktywne. Według słów przedstawiciela AMD, te dodatkowe układy nie mają prawa działać i nie ma możliwości ich odblokowania, z bardzo błahego powodu. Tylko 2 z 4 modułów mają doprowadzone połączenia. Inną istotną sprawą są różnice elektryczne pomiędzy podstawkami dla Threadripperów TR4 (SP3v2), a podstawką SP3, którą wykorzystują Epyci. Właśnie to jest powodem,dla któego AMD nazywa nieaktywne moduły atrapami (dummy), gdyż nie ma żadnej opcji, by zmusić je do działania. De facto są to atrapy, a nie dezaktywowane moduły. Wykorzystując niesprawne rdzenie AMD obniża koszty tworzenia procesorów. Do produkcji nie trzeba projektować specjalnych atrap, jednocześnie usuwa się "odpady". Podsumowując skrótowo: wszystkie działające moduły krzemowe trafiają do produkcji CPU. Najlepsze 5% przeznaczone jest na Threadrippery, a cała reszta przeznaczona jest dla procesorów Epyc. Układy, które posiadają duże wady oraz te całkowicie niedziałające, stosowane są jako wypełniacze w Threadripperach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cała prawda o atrapach w Threadripperach

 0